tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Wspomnienie ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

 
21 listopada



Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Scena ukazująca ofiarowanie NMP. Haft na sztandarze gimnazjum sióstr prezentek w Krakowie



Konstytucja o liturgii świętej ?Sacrosanctum Concilium? II Soboru Watykańskiego w rozdziale piątym ?Rok Liturgiczny? postanawia: Kościół Święty ze szczególną miłością oddaje cześć Najświętszej Matce Bożej Maryi, która nierozerwalnym węzłem związana jest ze zbawczym dziełem Swojego Syna. W Niej Kościół podziwia i wysławia wspaniały owoc odkupienia i jakby w przeczystym obrazie z radością ogląda to, czym cały pragnie i spodziewa się być. (KL 103)
W ciągu roku liturgicznego obchodzi się liczne święta i uroczystości maryjne różnej rangi, wśród nich także wspomnienia wydarzeń z jej życia. W najbliższy poniedziałek, 21 listopada, w kościele katolickim przypada wspomnienie obowiązkowe Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w świątyni.
Przekonanie, że Maryja została jako dziecię ofiarowana w świątyni, opiera się na bardzo dawnej tradycji chrześcijańskiej. Ewangelie nie mówią dokładnie, kiedy miało miejsce ofiarowanie Maryi, ale na pewno na początku życia; prawdopodobnie, gdy Maryja miała trzy lata. Wtedy to rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali ją kapłanowi Zachariaszowi, który kilka lat później stał się ojcem św. Jana Chrzciciela. Maryja pozostawała w świątyni jerozolimskiej około 12 lat. Informacje o tym wydarzeniu pochodzą w dużej mierze z pism apokryficznych, nie przyjętych do kanonu Pisma Świętego.
W ?Protoewangelii Jakuba?, apokryfie napisanym około 140 roku po narodzeniu Chrystusa, czytamy, że św. Joachim i św. Anna zostali rodzicami Maryi w bardzo późnym wieku. Dlatego przed swoją śmiercią oddali Maryję na wychowanie i naukę do świątyni. Opis ten powtarza apokryf z VI wieku: ?Księga Narodzin Błogosławionej Maryi i Dziecięctwa Zbawiciela?, jak też z tego samego czasu pochodzący inny apokryf ?Ewangelia Narodzenia Maryi?.
W Kościołach wschodnich panuje zgodne przekonanie, że Maryja faktycznie była ofiarowana w świątyni. Potwierdzają to liczne wypowiedzi wschodnich pisarzy kościelnych. Oprócz powagi apokryfów, na których się oparli, o ustanowieniu święta Ofiarowania Maryi w świątyni zadecydowała zapewne w niemałej mierze również równoległość świąt Maryi i Jezusa. Skoro obchodzimy uroczyście Poczęcie Jezusa (25 III) i Poczęcie Maryi (8 XII), Narodzenie Jezusa (25 XII) i Narodzenie Maryi (8 IX), Wniebowstąpienie Pańskie (40 dni po Wielkanocy} i Wniebowzięcie Maryi (15 VIII), to naturalne wydaje się obchodzenie obok święta ofiarowania Chrystusa (2 II) także święta ofiarowania jego matki.
Na Wschodzie w cesarstwie bizantyjskim pamiątkę tego wydarzenia zaczęto obchodzić w VI wieku. Sama data 21 listopada wiąże się z poświęceniem nowego kościoła ku czci Matki Boskiej zbudowanego w Jerozolimie. W Kościele zachodnim święto Ofiarowania NMP pojawiło się w XII wieku w Anglii. W tzw. Kalendarzu z Winchester nosi ono nazwę: ?oblatio Sanctae Mariae in templo Domini?. Także ?Sakramentarz węgierski?, pochodzący z XII wieku, zaświadcza obchodzenie tego święta. W 1372 roku wprowadził je w Awinionie Grzegorz XI, Sykstus IV w 1472 roku w Rzymie, a w 1585 roku Sykstus V rozszerzył je na cały Kościół. Ustabilizował święto Klemens VIII, który zatwierdził dla wspomnienia teksty liturgiczne.
Pomimo wielu dyskusji z powodu apokryficznego pochodzenia święta, zachowano je w odnowionym kalendarzu jako ?Praesentatio Beatae Mariae Virginis? (dosłownie: przedstawienie Najświętszej Maryi Dziewicy). Wspomnienie jest świętem patronalnym Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, założonego w 1626 roku w Krakowie przez Zofię z Maciejowskich Czeską dla nauczania i wychowania dziewcząt. Powszechnie używana jego nazwa ?Prezentki?, wywodzi się od łacińskiego słowa ?presentatio? (ofiarowanie). Strojem sióstr prezentek jest czarny habit oraz czarny welon z białym paskiem. Do pracy używają siostry stroju uproszczonego w białym lub niebieskim kolorze. Od swego zarania siostry prezentki związane są z Krakowem, gdzie powstało zgromadzenie i gdzie prowadzi ono do dziś swą działalność wychowawczo?pedagogiczną.
W Polsce istnieje wiele parafii i kościołów pod wezwaniem Ofiarowania NMP, wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kościół w Wadowicach, w którym Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty, przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. W dniu 25 marca 1992 papież Jan Paweł II nadał kościołowi Ofiarowania NMP w Wadowicach tytuł Bazyliki Mniejszej.
Opr.: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (749) z dnia 18 Listopada 2011r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »