tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Żarnów

 Wrzesień w żarnowskim PTTK

 


Początek roku szkolnego i jesień stanowią zawsze sprzyjającą okazję do ożywionej działalności turystyczno-krajoznawczej. Przykładem tej tezy może być PTTK w Żarnowie, którego członkowie uczestniczyli już w trzech imprezach a przygotowują się do czwartej. Sobotę, 8 września poświęcono wycieczce krajoznawczej po Wielkopolsce, której głównymi celami były Pobiedziska, Uzarzewo, Poznań, Szreniawa i Środa Wielkopolska. W Pobiedziskach uczestnicy zwiedzili Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego a w nim w skali 1:20 kopie zabytkowych budowli z terenu Wielkopolski. Uzarzewo znane jest z parku krajobrazowego z licznymi pomnikami przyrody i eksponatami Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego. 32-osobowa wycieczka składała się z dorosłych, więc w Poznaniu zwiedzili nowoczesny browar ?Lech?, a pod koniec zwiedzania był czas na degustację markowego piwa. W Szreniawie odbywały się obchody 150-lecia kółek rolniczych z występami artystycznymi, licznymi kramami i innymi atrakcjami zorganizowanymi w Narodowym Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego. Przewodniczka oprowadzała po ekspozycji umieszczonej częściowo na wolnym powietrzu, częściowo w kilku pawilonach wystawowych. Świeżo wyremontowany eklektyczny pałac dawnych właścicieli dóbr w Szreniawie stanowi swoiste muzeum wnętrz, ale są tu również wystawy strojów z tego regionu Wielkopolski jak również wiele zdjęć obrazujących kulturę społeczną wsi.
W drodze powrotnej do Żarnowa zatrzymali się w Środzie Wielkopolskiej znanej z zabytkowego kościoła z XV w. który był miejscem sejmików szlachty wielkopolskiiej.
Drugą imprezą był udział 7-osobowej delegacji turystów z Żarnowa w 55 Ogólnopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Pieszej we Włocławku, w dniach 13 do 16 września. W trakcie uroczystego otwarcia w Urzędzie Miejskim dwie koleżanki, Alina Banaszczyk i Elżbieta Kotyla otrzymały dyplomy ?Za zasługi dla turystyki pieszej?, a na podsumowaniu zlotu Grażyna Szafińska wyróżniona została odznaką ?Klubu Bywalca? za 15 lat uczestnictwa w zlotach.
Większość uczestniczyła w wycieczce ?Szlakiem Piastów i prehistorii?, podczas której odwiedzili m.in. Brześć Kujawski - miejsce urodzenia Władysława Łokietka i Kowal, w którym przyszedł na świat syn Władysława Łokietka - Kazimierz Wielki. W obu miastach wybudowano pomniki królów, a pomnik Kazimierza Wielkiego jest największym w Polsce wykonanym z jednobryłowego granitu. W kompleksie leśnym obok wsi Wietrzychowice zwiedzili cmentarzysko grobów megalitycznych. Wyznaczono tu ścieżkę archeologiczno-przyrodniczą, prowadzącą do pięciu przebadanych i zrekonstruowanych grobów kultury pucharów lejkowatych, datowanych na 3,5-2,5 tys. lat p.n.e. Ziemia kujawska związana jest także z Fryderykiem Chopinem, ponieważ we wsi Długie urodziła się jego matka Justyna z Krzyżanowskich, a w Kłóbce mieszkała i umarła Maria Wodzińska - muza kompozytora.
Trzecią imprezą, w której wzięło udział 106 osób z Oddziału PTTK w Żarnowie, były regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki w Łodzi. W piątek 21 września, uczestniczyło w nich 49 osób a w tym członkowie szkolnych klubów PTTK z Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Petrykóz i Żarnowa. W sobotę 22 września uczestnikami były koła i kluby z Aleksandrowa, Skotnik, Białaczowa, Przedborza i Żarnowa (57 osób). Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się muzea: Kinematografii, Miasta Łodzi w pałacu Poznańskiego, Włókiennictwa, Skansen Budownictwa Drewnianego i Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne. Przewodnicy pokazali ulicę Piotrkowską, cmentarz żydowski, kapliczki w Lesie Łagiewnickim itp. Bazą obchodów było Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym w Lesie Łagiewnickim, turyści mogli odbyć przejażdzki konne, wejść na ścianę wspinaczkową, obserwować pokaz walk rycerskich a także się posilić i otrzymać materiały promocyjne. Wiele emocji związanych było z konkursem paszportowym, albowiem wszyscy uczestnicy otrzymali paszporty turystyczne, w których zbierali pieczątki z różnych zwiedzanych obiektów krajoznawczych w Łodzi. Kupony konkursowe będą losowane 16 pażdziernika. Może do niektórych z naszych turystów uśmiechnie się szczęście? Ostatnią planowaną na sobotę, 29 września imprezą jest VI Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego na trasie z Żeleżnicy do Starej Wsi. Przewidujemy, że weżmie w nim udział ponad 100 uczestników z terenu działania PTTK w Żarnowie. Za organizację odpowiedzialny jest szkolny klub PTTK przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Przedborzu.






Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (794) z dnia 28 Września 2012r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »