Od ubiegłego roku nie ma już tradycyjnego poboru do wojska - zastąpiła go obowiązkowa kwalifikacja wojskowa. Kto nie chce wstąpić do wojska, zostanie automatycznie przeniesiony do rezerwy
Co prawda zasadnicza służba wojskowa została zlikwidowana, jednak wojsko chce sprawdzić, na ilu młodych mężczyzn może liczyć. W okresie od 8 lutego do końca kwietnia w całym kraju przeprowadzona zostanie kwalifikacja, która zakończy się określeniem kategorii zdrowia i wydaniem książeczki wojskowej.
Młodzi mężczyźni, po sprawdzeniu ich tożsamości, stają przed wojskową komisją lekarską, złożoną z przedstawicieli gminy, lekarzy i armii. Komisja określi ich zdolność do służby wojskowej i przyzna kategorię. Dane zostaną wpisane do książeczki wojskowej, którą otrzyma każdy wezwany. Osoby, które nie chcą wstąpić do wojska, zostaną przeniesione do rezerwy, co poświadczy zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.
Kwalifikacja jest obowiązkowa. Wezwani muszą się do niej zgłosić w wyznaczonym terminie, inaczej mogą zostać doprowadzeni. Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej może zostać ukarane grzywną lub nawet ograniczeniem wolności do lat dwóch.
Do kwalifikacji wojskowej stawią się w tym roku mężczyźni urodzeni w 1991 roku, ale także ci nieco starsi, urodzeni w latach 1986-1990, którzy do tej pory z różnych przyczyn nie stawili się do poboru. Wezwanie otrzymać mogą także mężczyźni uznani wcześniej za czasowo niezdolnych do służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1986-1991, które ukończyły bądź kończą naukę na kierunkach przydatnych w wojsku (medycyna, weterynaria, psychologia). Do kwalifikacji mogą też stawić się pełnoletni ochotnicy.
W powiecie opoczyńskim kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 8 lutego i potrwa do 11 marca. |