tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wizyta w Niemczech

 


Po raz kolejny uczniowie z ?Żeromskiego? mieli okazję sprawdzić swoją praktyczną znajomość języków obcych. W dniach 7?14 czerwca 19?osobowa grupa wraz z opiekunkami wzięła udział w projekcie polsko?niemieckiej wymiany młodzieży z partnerską szkoła w Strombergu. W kwietniu grupa niemieckich uczniów i nauczycieli przebywała w Opocznie, ale program realizowany był również w Oświęcimiu, Zakopanem i Krakowie.
Główne cele i założenia programu to: przełamanie bariery językowej, poznanie innej kultury, stylu życia, propagowanie postawy otwartości i tolerancji wśród uczniów i ich rodzin, ale również poszanowanie własnej kultury, tradycji i odrębności. Projekt ?Typisch polnisch?! ? Typisch deutsch?!? realizował jedno z głównych założeń Unii Europejskiej ? zjednoczeni w różnorodności, różnorodności kultur, zwyczajów, światopoglądów a także języków.
Pobyt w Niemczech był doskonałą okazją do nauki języka metodą total immersion, czyli stworzenie sytuacji, gdzie uczący znajdują się w środowisku, w którym muszą porozumieć się wyłącznie w języku obcym. Zakwaterowanie u rodzin niemieckich partnerów dawało właśnie takie możliwości.
Projekt miał również charakter bilingualny, w którym dodatkowo uczono się języka angielskiego. Trzeba przyznać, że znaczna część Niemców biegle posługuje się angielskim i w większości miejsc użyteczności publicznej swobodnie można się porozumieć w tym jezyku. Podczas zwiedzania Speyer, przewodniczka przybliżała jego historię w języku angielskim.
Integralną część projektu stanowił bogaty program kulturalno?krajoznawczy. Uczestnicy mieli szansę zwiedzić miasta: Stromberg, Bingen nad Renem, Moguncję, Spirę i Koblencję, ale także zobaczyli muzeum Gutenberga, przepiękne winnice ciągnące się wzdłuż malowniczej doliny Renu, ogrody, zamek średniowieczny wraz z podziemnym labiryntem. Rejs statkiem po Renie to jedna z największych atrakcji turystycznych Niemiec, mijane krajobrazy od setek lat inspirują artystów, pisarzy, rejon ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W katedrze w Moguncji odczytany został fragment z ewangelii św. Jana w języku niemieckim i polskim oraz odmówiono modlitwę ?Ojcze nasz?, a także zapalono świece w intencji tragicznie zmarłej nauczycielki LO Iwony Woźniak.
Ostatni dzień to prezentacja wspólnych projektów. To też czas podsumowań, refleksji, wyciągnięcia wniosków do jeszcze lepszej współpracy w przyszłości, na co zarówno strona polska jak i niemiecka wyrażają nadzieję.
Na zakończenie pobytu wicedyrektor przeprowadził warsztaty gry na bębnach afrykańskich, podczas których uczestniczy mogli dać upust nagromadzonym podczas ekscytującego pobytu emocjom.
To już trzeci wyjazd zagraniczny uczniów z LO w tym semestrze ? w marcu uczestniczyli w warsztatach językowych w Londynie i w międzynarodowej wymianie młodzieży w Turcji. ?Żeromski? jako jedyna szkoła w Opocznie prowadzi tak bogaty program wymian międzynarodowych, zapewniając uczniom możliwość kontaktów z rówieśnikami z innych krajów i przede wszystkim możliwość porozumiewania się w językach obcych.
Organizatorzy pragną również podziękować uczniom za zaangażowanie i ich rodzicom za pracę i opiekę nad uczniami z Niemiec oraz za okazane zaufanie. Organizatorką wymiany jest Magdalena Stańczyk przy współpracy z Kariną Larecką i Robertem Sędkowskim.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (727) z dnia 17 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »