Od 9 do 13 maja dyrektorka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Monika Machula uczestniczyła w wizycie studyjnej na Wyspach Kanaryjskich. Miała okazję dowiedzieć się jak aktywizują tam uczniów i słuchaczy szkół do większej mobilności oraz zwiększają szanse na zatrudnienie
Uczestnicy międzynardowej wizyty studyjnej. Monika Machula trzecia od prawej w dolnym rzędzie
Przedsięwzięcie finansowane przez Komisję Europejską w ramach programu ?Uczenie się przez całe życie? realizuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Działanie jest przeznaczone dla obywateli albo stałych mieszkańców 27 państw członkowskich UE, krajów EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz kraju kandydującego ? Turcji.
Wizyty studyjne umożliwiają wymianę innowacyjnych idei i doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów zawodowych na poziomie europejskim. Uczestnicy promują jakość i przejrzystość ich systemu edukacji i kształcenia.
Na Teneryfie spotkali się przedstawiciele dziesięciu krajów ? Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Słowenii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Turcji. Wizyta miała na celu wymianę informacji oraz doświadczeń dotyczących kształcenia zawodowego. Trwała pięć dni wypełnionych spotkaniami, warsztatami oraz obserwacjami form takiego kształcenia na Kanarach. Językiem roboczym był angielski.
? Pierwszego dnia poznawaliśmy tajniki systemu edukacji w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich. Mieliśmy możliwość obejrzenia szkoły kształcącej przyszłych kucharzy i kelnerów ? mówi Monika Machula. ? W ramach wizyty poczęstowano nas kilkudaniowym lunchem, na który składało się mnóstwo lokalnych potraw. Wszystko podane i przygotowane przez uczniów szkoły w warunkach nie odbiegających wysokiej klasy restauracji.
Wtorek został poświęcony na prezentację państw, z których pochodzili uczestnicy wizyty oraz instytucji oświatowych. Zorganizowano także poczęstunek z typowymi dla każdego kraju potrawami. Jedzenia było tak dużo, że do pomocy w konsumpcji zaproszono uczniów goszczącej szkoły.
Wizyta studyjna to również świetna okazja do poznania kraju ? jego historii, środowiska naturalnego, mieszkańców. Grupa miała możliwość podziwiania przyrody oraz największych miejscowości Teneryfy. Zwiedziła historyczne miasto La Laguna oraz stolicę wyspy, Santa Cruz de Tenerife. Jeden dzień przeznaczono na wizytę w parku narodowym z czynnym wulkanem Teide, którego ostatni wybuch miał miejsce w 1909 r. Dyrektorka ZSP wspólnie z kolegami zwiedziła też obserwatorium astronomiczne na wyspie.
? Następny dzień to spotkania w kolejnych szkołach i instytucjach zajmujących się kształceniem zawodowym. Była możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów z ewentualnymi przyszłymi partnerami europejskich projektów, obserwacji pracy szkół czy też rozmowy z uczniami, słuchaczami i nauczycielami ? dodaje Monika Machula.
Jako podsumowanie wizyty uczestnicy wypracowali wspólny raport, w którym zawarli swoje spostrzeżenia i pomysły na zwiększenie mobilności oraz atrakcyjności kształcenia zawodowego w Europie.
|