tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Wizyta paleontologa

 


29 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Kozeninie gościł Błażej Błażejowski ? zastępca prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS, doktor nauk o Ziemi w zakresie geologii, współorganizator i uczestnik wielu ekspedycji badawczych, paleontolog.
Jego wizyta była związana z odkryciem skamieniałości w kopalni Nordkalk, przy których wraz ze swoimi studentami prowadził w wakacje badania, korzystając z gościnności gospodarza szkoły.
W niezmiernie ciekawy i interesujący sposób opowiedział o powstaniu Ziemi, człowieka i kontynentów, o swoich wyprawach, m.in. na Spitsbergen czy pustynię Gobi, a także o tym, jak powstają skamieniałości. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, że 150 milionów lat temu na miejscu Kozenina było morze i żyły w nim m.in. ogromne ryby. Zainteresował słuchaczy informacją, że kiedyś kontynenty były połączone w jeden o nazwie Pangea, obecnie zaś Afryka zbliża się do Europy z prędkością 1,5 cm na rok, a moment uderzenia może być tak silny, iż powstaną góry być może nawet większe od Himalajów. Ciekawostką była informacja, że prawdopodobnie najstarszy dinozaur na świecie pochodził z Polski.
Dodatkową atrakcją był pokaz eksponatów, wśród nich skamieniałości kości zębowej ryby, liść buka z Antarktydy czy kawałki rafy koralowej z Arktyki. Na koniec spotkania pan Błażej opowiedział o prowadzonych na kanadyjskiej wyspie Devon przygotowaniach do pierwszej załogowej misji na Marsa.
To była wspaniała lekcja. Uczniowie i nauczyciele czekają na następne.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (804) z dnia 7 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »