tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Wizyta na cmentarzu parafialnym

 

Od kilku lat przed Wszystkimi Świętymi uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Brzustowcu wspólnie odwiedzają cmentarz parafialny w Drzewicy. Tegoroczna wizyta odbyła się 28 października. Wzięło w niej udział 39 dzieci z klas IV?VI pod opieką nauczycielek Anny Świderskiej, Joanny Skorupy i Joanny Tomaszewskiej.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią drzewickiej nekropolii. Trasę marszu wyznaczały przede wszystkim groby będące pomnikami polskości, świadczące o najbardziej bohaterskich ofiarach za ojczyznę.
Uczniowie zapalili znicze przy pomnikach poległych w obronie naszego kraju w czasie I i II wojny światowej, m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza, grobach ? symbolach upamiętniających ofiary pacyfikacji Drzewicy w 1944 r. oraz mogiłach pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Towarzyszyła nam modlitwa w intencji zmarłych.
W ciszy i zadumie przemierzaliśmy aleje cmentarne, zatrzymując się również przed nagrobkami prawosławnymi i angielskimi. Na koniec zapaliliśmy znicze na wspólnym grobie pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy.
Podczas zwiedzania cmentarza starałam się uświadomić uczniom, jak dużą rolę w zabezpieczeniu i odnowie zabytkowych grobowców spełnia Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy.
Ważne jest, abyśmy jak najwcześniej wpajali młodemu pokoleniu pamięć i szacunek do naszej historii, której niewątpliwą kroniką są polskie cmentarze, w tym nasz parafialny.
Anna Świderska
nauczycielka historii


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (852) z dnia 8 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »