tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Wykonam prace remontowe, malowanie, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Ciekawostki

 Wigilijny nastrój

 

Kiedy nadchodził ten jeden, jedyny w roku dzień, wszystko miało swój przekaz i głębokie znaczenie symboliczne. Był to wystrój izby, sposób przybrania stołu, stawiane na nim potrawy i ich kolejność, nawet rodzaj ozdób wieszanych na choince.
W izbach, w których odbyć się miała wieczerza, umieszczano snopy zboża, rozściełano słomę na całej podłodze, pod obrusem na stole rozpościerano grubą warstwę siana. Na obrusie rozsypywano ziarna zboża, soczewicy, grochu, kładziono bochen świeżo upieczonego chleba, na stole stawiano garnuszek z miodem, naczynie z olejem, flaszkę wódki. Niekiedy przy wigilijnym stole stawiano dzieżę do chleba, maselnicę i skopek, do którego odkładano po łyżce każdej potrawy, by po wieczerzy, razem z sianem ze stołu i stosownego koloru opłatkiem, zanieść bydłu. Podczas spożywania wieczerzy wykonywano też różne czynności magiczne, np. rzucano w górę garści słomy wyciągniętej ze snopków, kręcono powrósełka ze słomy, by obwiązać nimi później drzewa w sadzie, ciskano w siebie ogonkami suszonej rzepy, aż do zakończenia wieczerzy nie kładziono łyżek na stole.
Wszystko to miało zapewniać pomyślność i dostatek, obfitość jadła, dobre plony, zdrowy i liczny przychówek bydła i trzody oraz strzec przed chorobami, klęskami żywiołowymi, czarami i innym złem. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie sprawia, że nadal w wieczór wigilijny w innych realiach i przy pomocy innych rekwizytów zabiegamy o to, by w nadchodzącym roku nasz dom był pełen szczęścia i dobrobytu. Przypominamy poniżej kilka "absolutnie pewnych" sposobów, by to osiągnąć:

Łuski karpia
Aby zapewnić sobie powodzenie finansowe w całym roku wystarczy, przygotowując karpia, oderwać klika jego łusek. Należy to zrobić delikatnie, aby nie zniszczyć ich struktury. Później trzeba je dokładnie wysuszyć i włożyć do portfela. Dzięki temu nie tylko nie zabraknie nam pieniędzy, ale zabezpieczymy się także przed złodziejami i nieuczciwymi sprzedawcami.

Ości karpia
Podczas wieczerzy wszyscy członkowie rodziny ze swoich dzwonków smażonego karpia wyciągają ości i porównują, która jest najdłuższa. Właściciel najdłuższej na pewno będzie miał dobry rok, dużo pieniędzy i powodzenie w życiu. Warto tę ość podarować komuś, komu się dobrze życzy i na kim komuś bardzo zależy. A ten szczęśliwiec musi ów dar nosić cały rok przy sobie w portfelu lub portmonetce. Nie oznacza to wcale, że ofiarodawca traci dopiero co zdobyte "szczęście". Przeciwnie, dzieląc się nim z bliską osobą, zapewnia pomyślność także sobie w większym stopniu, niż gdyby zachował ość tylko dla siebie.

Źdźbło siana
Symboliczną garść siana kładzie pod obrus najstarszy z domowników. Po skończonej wieczerzy należy z zamkniętymi oczami wyciągnąć jedno źdźbło. Jeżeli będzie ono proste i zielone ? możemy spodziewać się długiego i spokojnego życia. Kiedy wyciągniemy poszarpane lub połamane ? wróży to kłopoty i liczne przeszkody, które trzeba będzie przezwyciężać. Źdźbło z rozgałęzieniami wróży rok pełen przygód i ciekawych niespodzianek. Pożółkłe ostrzega nas, abyśmy bardziej dbali o zdrowie w nadchodzącym roku.

Wystrój choinki
Im więcej bombek, łańcuchów i włosów anielskich na choince, tym większa pomyślność i powodzenia spłynie na domowników. Poza tym łańcuchy wzmacniają więzi rodzinne. Orzechy zawinięte w złoty lub srebrny papierek zapewnią nam siły witalne przez cały rok. Przyniosą także szczęście i powodzenie w miłości. Lampki i kolorowe bombki ochronią przed złymi mocami, jak również przed urokami i zwykłą ludzką nieżyczliwością. Pięknie przystrojona choinka zapewnia domownikom szczęście rodzinne i harmonię nie tylko w święta.

Jemioła
Jemiołę należy powiesić nad drzwiami wejściowymi, stołem wigilijnym i nad źródłem ognia. Zawieszona nad drzwiami będzie bronić dostępu do domu złym mocom oraz wszelkim chorobom. Pęk zawieszony nad stołem zapewni pomyślność i dostatek wszystkim biesiadnikom. Jeżeli oprócz listków ma także jagody, pomoże tym, którzy kochają się bez wzajemności. Natomiast umocowana nad źródłem ognia (np. nad kuchenką) uchroni nas przed pożarem. Uwaga: Pęk wigilijnej jemioły należy przechowywać w domu przez cały rok, inaczej jej czar zniknie.

Inne rady na Wigilię
Jaka Wigilia, taki cały rok! Nieuszanowanie tego wróżebnego dnia może sprowadzić na sprawcę wszelkie nieszczęścia, więc po co nam to? Trzeba zatem unikać kłótni i ciężkiej pracy, aby kłopoty i zmęczenie nie trapiły nas przez 12 miesięcy. Nie wolno w tym dniu płakać, smucić się ani pożyczać czegokolwiek, a także szyć, rąbać, zamiatać w stronę drzwi. Przed kolacją trzeba zdjąć ze sznurów w łazience suszące się pranie, inaczej kłopoty tego roku przeniosą się na następny. Kto się skaleczy w Wigilię, może być pewien, że przynajmniej kilkanaście razy w nowym roku spotka go to samo. Za to kto w Wigilię kichnie, będzie zdrowy przez cały rok. Dobrze jest w wigilijny ranek przeliczyć pieniądze, pocierając o siebie banknoty o wyższych nominałach, by lgnęły one do nas w przyszłym roku. Dobrą wróżbą jest idealny porządek w domu, daje gwarancję rodzinnej harmonii na przyszłość. Jeśli wierzyli w to wszystko nasi dziadkowie, w niejedno do dziś wielu wierzy ? to może i nam, w nie najlżejszych czasach, przestrzeganie tych kilku wigilijnych przesądów?nieprzesądów trochę ducha ukoi, trochę uspokoi? Bo nie zaszkodzi ? na pewno. Zasiadając przy wigilijnym stole zostawmy kłótnie, politykę, nieporozumienia ? o ile nie udało się ich wyjaśnić ? poza nami. Dla przesądu (lub zdrowia psychicznego) zadbajmy o pogodną i pełną życzliwości atmosferę. Może taki będzie cały rok?
Opr.: Jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (910) z dnia 19 Grudnia 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »