tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Więcej zasiłków macierzyńskich w KRUS

 

1 września weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Poszerzają one krąg osób, którym przysługuje zasiłek macierzyński z KRUS. Do świadczenia uprawnieni są obecnie także ci rolnicy, którzy przyjęli dziecko w wieku powyżej 1 roku na wychowanie oraz ci, którzy przyjęli dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Zgodnie ze znowelizowanym od 1 września art. 15 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ? rolnikowi, domownikowi ? z mocy ustawy, czyli obowiązkowo. Jest on przyznawany z tytułu urodzenia dziecka, ale nie tylko. Przysługuje także w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia lub do 10 roku życia ? w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego (jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie). Zasiłek jest też przyznawany z tytułu przyjęcia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (ale nie zawodowej) dziecka w wieku do 7 roku życia lub do 10 roku życia ? w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Stanowi on czterokrotność emerytury podstawowej i jest wypłacany jednorazowo. Jeżeli ubezpieczeniu podlegają oboje rodzice, zasiłek macierzyński przysługuje im łącznie.
W przypadku rolników ubezpieczonych w KRUS na wniosek, a więc dobrowolnie, zasiłek macierzyński przysługuje, jeśli dana osoba podlegała ubezpieczeniu co najmniej przez rok bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie prawa do tego świadczenia (np. przed porodem). Do wymaganego rocznego okresu ubezpieczenia nie wlicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu, nawet gdy zainteresowany nie nabył prawa do analogicznego świadczenia z tego ubezpieczenia.
Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego jest złożony do jednostki organizacyjnej KRUS wniosek, na druku KRUS SR 24 (dostępny na stronie internetowej www. bip.krus.gov.pl), wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka, a w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie wymagane jest zaświadczenie z sądu o złożonym wniosku o przysposobienie dziecka lub wniosku o ustanowienie rodziny zastępczej.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »