tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Więcej policyjnych patroli

 
Latem na ulicach Drzewicy pojawią się dodatkowe patrole policyjne. Będzie ich więcej niż przed rokiem

Podobnie jak w 2012 roku drzewicki samorząd sfinansuje ponadnormatywne służby funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Drzewicy. Dzięki temu w okresie letnim będzie bezpieczniej. Na ulice miasta wyjdą dodatkowe patrole piesze. Pierwsze takie służby już podczas Dni Drzewicy.
Uchwała w sprawie przekazania środków finansowych policji była jednym z głównych punktów wtorkowej sesji Rady GiM. Z tej okazji w obradach uczestniczył komendant KP w Drzewicy, podinsp. Wojciech Dworak.
Dyskusję rozpoczął burmistrz Janusz Reszelewski, informując, że w porównaniu z ubiegłym rokiem gmina wesprze policję wyższą kwotą 6,6 tys. zł. ? Po pierwsze, formuła programu sprawdziła się. Po drugie, po batalii o utrzymanie komisariatu potwierdzamy, że jako samorząd w dalszym ciągu chcemy pomagać drzewickiej placówce ? zaznaczył. ? Większe nakłady to jednocześnie więcej służb.
Komendant Dworak przypomniał o głównych założeniach programu. Jak powiedział, w ramach służb ponadnormatywnych policjanci podejmują zadania o charakterze prewencyjnym, a więc najbardziej oczekiwane przez społeczność lokalną. Służby odbywają w czasie wakacji, obejmując nadzorem rejon zalewu, centrum miasta, osiedli mieszkaniowych ? w zależności od potrzeb.
? Głosy mieszkańców i gości wskazują na potrzebę dodatkowych służb patrolowych, wykonywanych tylko i wyłącznie w formie patrolu pieszego ? wyjaśnił. ? Zgodnie z zadaniami przekazywanymi na odprawie, dwóch policjantów przez sześć godzin będzie patrolowało określony teren miasta ? najpierw podczas Dni Drzewicy a później w wakacyjne weekendy w lipcu i sierpniu.
? Ideą służb jest przede wszystkim zapobieganie niszczeniu mienia, wybrykom chuligańskim, spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych, demoralizacji nieletnich, kontaktom dzieci i młodzieży z różnego rodzaju używkami ? dodał.
Radna Krystyna Swęd zaapelowała o kontrole na osiedlu, na Skale i w drzewickim parku. Dyskutowano głównie o spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych, za co grozi mandat w wysokości 100 zł.
Uchwała o przekazaniu środków finansowych policji została przyjęta jednogłośnie. Na mocy dokumentu, pula 6,6 tys. zł będzie przeznaczona na rekompensaty pieniężne dla funkcjonariuszy realizujących zadania prewencyjne w ramach dodatkowych patroli w czasie służby, który przekracza normę określoną w Ustawie o policji.
Stosowną umowę między burmistrzem a komendantem powiatowym policji podpisano w czwartek, 20 czerwca.

* * *

Na wtorkowej sesji stanął również temat pisma, jakie komendant powiatowy policji wystosował do Rady GiM. Insp. Janusz Myga pytał o możliwość pokrycia przez lokalny samorząd kosztów utrzymania jednego bądź dwóch etatów na potrzeby KP w Drzewicy. W przypadku jednego etatu gmina musiałaby wydać rocznie ok. 50 tys. zł, w przypadku dwóch ok. 100 tys. zł.
Radni odnieśli się do zapytania negatywnie. Na sesji potwierdzili swoje zdanie. Przyjęli jednogłośne stanowisko mówiące o tym, że gmina nie zamierza utrzymywać policyjnych etatów.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (832) z dnia 21 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »