tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Więcej długich weekendów w 2013 roku

 
Nie tylko dla leniuchów

Przedłużone weekendy stają się nową tradycją w naszym kraju. Z badań TNS Pentor wynika, że wzrasta liczba osób planujących kilkudniowe wyjazdy zamiast długoterminowych wakacji. Znaczny spadek ilości osób spędzających dwutygodniowe wakacje (z 30 do 22 proc.) wyraźnie pokazuje nową modę wśród Polaków. Ale to nic nowego. Europejczycy odpoczywają tak od lat.
Rok 2013 przyniesie nam 7 długich weekendów mających więcej niż 2 dni, z czego aż trzech nie przedłużymy małym nakładem dni urlopowych, gdyż wypadają na początku i na końcu pięciodniowego tygodnia pracy.
Święto Trzech Króli wypada niestety w niedzielę. Na domiar złego nie możemy sobie tego święta odebrać w postaci dnia wolnego. Dobra informacja na pocieszenie ? Trzech Króli to jedyne święto w 2013 roku, które wypada w weekend, nie uwzględniając oczywiście świąt, które z definicji wypadają w niedzielę (Wielkanoc, Zielone Świątki).
Ponieważ Wielkanoc wypada zawsze w niedzielę (w tym roku 31 marca), rok 2013 nie różni się tu od innych pod względem długich weekendów. Kolejną okazją, po Nowym Roku, do przedłużenia sobie weekendu będzie dopiero początek maja.
Majówka 2013 zapowiada się pięknie. Będzie miała w najlepszym wariancie aż 9 dni wolnego za niewielką cenę. Pierwszomajowe Święto Pracy wypada w środę, Święto Konstytucji 3 Maja w piątek. Możemy więc wziąć sobie wolny czwartek (2 maja) i otrzymamy w ten sposób 5 dni wolnych z rzędu. Jeśli jeszcze dobierzemy sobie dwa dni wolne w końcu kwietnia (29 i 30), otrzymamy dziewięciodniowy długi weekend majowy.
Kolejne polskie święta, które są dniami wolnymi od pracy, to: Zielone Świątki i Boże Ciało. Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego, wypadają ? jak co roku ? w niedzielę (w tym roku jest to 19 maja), więc nigdy nie dadzą nam okazji do przedłużenia weekendu. Boże Ciało zaś wypada zawsze w czwartek (w tym roku 30 maja), więc biorąc wolny piątek, możemy sobie weekend przedłużyć do 4 dni.
15 sierpnia obchodzimy dwa święta jednego dnia: Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień wolny od pracy, który w 2013 roku wypada w czwartek, więc z wolnym piątkiem (16 sierpnia) otrzymujemy weekend czterodniowy.
W listopadzie oba święta: Wszystkich Świętych ? 1 listopada i Święto Niepodległości ? 11 listopada układają się idealnie dla tych, którzy nie chcą lub już nie mogą brać dodatkowych dni wolnych. 1 listopada wypada w piątek, 11 listopada zaś w poniedziałek. Nie biorąc ani jednego dodatkowego dnia wolnego otrzymujemy w listopadzie dwa trzydniowe, przedłużone weekendy. Wykorzystując pomiędzy nimi 5 dni urlopu zyskamy aż 11 dni wolnego.
Pierwszy dzień Bożego Narodzenia wypada w 2013 roku w środę, a drugi w czwartek. Jeśli chcemy wypocząć sobie dłużej, wystarczy wziąć dzień wolny zaraz po świętach, tj. w piątek, 27 grudnia ? tym sposobem zyskujemy pięć dni wolnego. Co prawda 1 stycznia 2014 roku będzie wypadał w środę i biorąc wolne dwa ostatnie dni roku 2013 moglibyśmy zyskać dodatkowy długi weekend, jednak wydaje się, że lepiej wziąć te dwa dni urlopu po sylwestrze, co da nam tak samo długi weekend, a przy tym będziemy mieli więcej czasu na odpoczynek po całonocnej zabawie.
Jeśli pracodawca pozwoli nam zachować 7 dni urlopu do końca roku, możemy nie pracować nawet przez 17 dni pod rząd. Urlop trzeba wziąć: 23 i 24 grudnia, czyli w poniedziałek i wtorek, potem 27 grudnia ? w piątek, 30 i 31 grudnia ? w poniedziałek i wtorek oraz na 2 i 3 stycznia 2014 roku. Wtedy opuszczając pracę w piątek, 20 grudnia, można wrócić do swoich obowiązków dopiero 7 stycznia następnego roku.
Z doświadczenia lat ubiegłych wynika, że na przełomie roku gospodarka jest już w takim bezruchu, że nie powinno być problemu z ustaleniem dyżurów w instytucjach i zakładach pracy i zgodą na dodatkowo przedłużony długi weekend. Wiadomo przecież, że wykonywanie obowiązków w okresie świąteczno?noworocznym często staje się fikcją, motywacja do działania spada, a widok pracowników spędzających dzień na surfowaniu po internecie lub towarzyskich pogawędkach nikogo szczególnie nie dziwi, bo przecież ?teraz i tak nie ma z kim rozmawiać i nic nie da się załatwić?.
Opr.: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (808) z dnia 4 Stycznia 2013r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »