Wicemistrzowie świata z Drzewicy!

Dwójka kanadyjka Wojciech Klata ? Krzysztof Zych zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów w slalomie kajakowym. Młodzi górale Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica zanotowali ten sukces w konkurencji zespołowej C?2x3

Od lewej Wojciech Klata, pochodzący z Drzewicy trener Dariusz Wrzosek i Krzysztof Zych

Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżowców U?23 rozgrywano od 17 do 21 lipca w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji. Miejscem rywalizacji był tor slalomowy, usytuowany na górskiej rzece Wag.
Do najważniejszych międzynarodowych regat sezonu przystąpiły cztery osady LKK Drzewica, wchodzące w skład reprezentacji Polski juniorów ? Bartosz Dębowski (K?1), Paweł Smolarski, Przemysław Nowak (obaj C?1) oraz Wojciech Klata ? Krzysztof Zych (C?2). Naszym zawodnikom towarzyszył trener, Włodzimierz Dębowski.
Rywalizacja w konkurencjach indywidualnych rozpoczęła się od kwalifikacji. Dzięki dobrym wynikom do dalszego etapu regat awansowali Paweł Smolarski, Przemek Nowak i Bartek Dębowski. Najlepiej spisał się Paweł, który w C?1 zanotował czwarty czas na 66 kanadyjkarzy, rozbudzając apetyty na medal. Półfinały nie przyniosły naszym sukcesu. W kanadyjkach jedynkach Przemek Nowak wywalczył osiemnastą pozycję i była to najwyższa lokata drzewiczan. Paweł Smolarski nie zaliczył przejazdu półfinałowego do udanych. Zajął dwudzieste siódme miejsce, otrzymując kary za ominięcie dwóch bramek. Kajakarz Bartek Dębowski zakończył mistrzowską rywalizację na dwudziestej trzeciej pozycji.
Konkurencje drużynowe dały drzewickim kibicom wiele radości. Wszystko za sprawą najmłodszej osady LKK, dwójki Wojciech Klata ? Krzysztof Zych. Wychowankowie trenera Michała Kiljanka płynęli w polskiej drużynie C?2x3 razem z osadami Jakub Brzeziński (AWF Kraków) i Adrian Kozub (Spływ Sromowce) oraz Kacper Ćwik i Dominik Janur (Start Nowy Sącz).
Polacy zaprezentowali się znakomicie i wywalczyli srebrny medal. Dzięki temu młodzi kanadyjkarze z Drzewicy zostali wicemistrzami świata juniorów! Sukces tym większy, że w kategorii juniorskiej występują pierwszy sezon. Wielkie brawa dla piętnastolatków!
Bardzo blisko medalu był zespół C?1x3, w którym płynęli Paweł Smolarski, Przemek Nowak oraz Adam Kozub. Reprezentanci Polski walczyli dzielnie i ostatecznie zajęli tak nie lubiane przez sportowców czwarte miejsce. Do brązu zabrakło niecałych 4 sekund. Polska drużyna K?1x3 z Bartkiem Dębowskim w składzie została sklasyfikowana na szóstej pozycji.
Przed drzewickimi juniorami kolejne wyzwania i międzynarodowe regaty slalomowe, również rangi mistrzowskiej. Od 1 do 4 sierpnia we francuskim Bourg?Saint?Maurice będą rozgrywane Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodzieżowców.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (837) z dnia 26 Lipca 2013r.