tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wesołe jest życie seniora?

 


W kalendarzu pojawia się coraz więcej dni, które mają stanowić okazję do świętowania dojrzałego wieku: 1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych 15 czerwca ustanowiono Światowy Dzień Praw Osób Starszych, a na 14 listopada przypada Dzień Seniora. To symboliczna data, która przypomina o trudnej sytuacji osób starszych w nowoczesnych społeczeństwach. Powinniśmy pamiętać nie tylko o zapewnieniu im odpowiedniej opieki medycznej, ale przede wszystkim o serdeczności, której seniorom szczególnie brakuje.
Dziś trudno jednoznacznie określić, czy seniorem jest już osoba po 50 roku życia, która została babcią lub dziadkiem, czy może dopiero ta na emeryturze. Dzięki rozwojowi medycyny i lepszym warunkom życia, ta granica jest płynna. Jednak mimo to, według wszystkich prognoz populacja starzeje się, a najliczniejszą w niej grupę stanowią osoby po pięćdziesiątce. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), za początek starości uznaje 60 rok życia. Wyróżnia w niej trzy zasadnicze etapy:
od 60 ? 75 roku życia ? wiek podeszły (tzw. wczesna starość),
od 75 ? 90 roku życia ? wiek starczy (tzw. późna starość),
90 rok życia i powyżej ? wiek sędziwy (tzw. długowieczność).
Dni tego rodzaju zyskują sobie coraz większą popularność. Wkrótce będą się cieszyły coraz większym powodzeniem, ze względu na proces starzenia się społeczeństw. Dziś na świecie żyje około 600 milionów ludzi mających powyżej 60 lat, do 2025 roku ich liczba się podwoi, zaś w 2050 roku na świecie będzie żyło około 2 miliardów seniorów w tym wieku. W Polsce seniorzy stanowią obecnie 13% populacji, do 2060 roku obywatele powyżej 65 roku życia stanowić będą jedną trzecią populacji.
Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.
Do niedawna seniorów utożsamiano jedynie z siwymi włosami, bujanym fotelem i bawieniem wnuków. Ostatnio zainteresowanie ludźmi starszymi, jako osobami aktywnymi i o różnych pasjach wzrosło. Dużym powodzeniem cieszą się dedykowane im kluby fitness, kursy językowe czy Uniwersytety Trzeciego Wieku. W Opocznie UTW ma za sobą już drugi rok pracy. Jak bardzo jest potrzebny opoczyńskim emerytom pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, z racji inauguracji nowego roku akademickiego. Przypominamy, że z różnych form zajęć do tej pory korzystało około stu czterdziestu członków. Seniorzy uczestniczący w zajęciach organizowanych przez UTW zgodnie twierdzą, że dzięki nim przeżywają drugą młodość. W minionym roku akademickim słuchacze uczestniczyli w zajęciach: języka angielskiego, informatyki, tańca towarzyskiego, sekcji kabaretowo?wokalnej, brydżowej, fitness, sportowej, w skład której wchodziły zajęcia takie jak nordic walking i wycieczki rowerowe. Niektórzy uczestniczyli w zajęciach nawet czterech sekcji. Ćwiczenia i wykłady organizowane przez UTW stworzyły zatem okazję do zdobycia i pogłębienia wiedzy, a także nawiązania nowych znajomości. W roku akademickim 2010/2011 studenci uniwersytetu uczestniczyli w dziewięciu wykładach o tematyce historycznej, prozdrowotnej i bezpieczeństwa osób starszych. Stowarzyszenie organizowało także imprezy integracyjne: ogniska, wspólne wyjścia do kina, wyjazdy na spektakle teatralne, bale kostiumowe, środowe wieczorki taneczne, urodziny oraz wycieczkę autokarową w Góry Świętokrzyskie. Z programem artystycznym, przygotowanym przez sekcję kabaretowo?wokalną uczestniczyło w senioraliach, organizowanych przez tomaszowski UTW. Jak widać, seniorzy z opoczyńskiego UTW nie próżnują i są niezwykle aktywni. W nowym roku akademickim prezeska zaproponowała kontynuację zajęć z informatyki, języka angielskiego, tańca towarzyskiego, fitness, sekcji kabaretowo?wokalnej i brydżowej, a także udział w nowych sekcjach: plastycznej, fotograficznej, literackiej oraz języka niemieckiego. Chętnych do udziału w zajęciach rzecz jasna nie brakuje, a dojrzali studenci z zapałem uczą się nowych rzeczy.
Mimo że seniorzy chętnie uczestniczą w dedykowanych im zajęciach i atrakcjach, to jednak najczęstszym problemem, z którym borykają się starsi ludzie nadal jest samotność. Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego. Aż trzy czwarte osób starszych, które przyznają się do odczuwania samotności, to kobiety. Wynika to m.in. z faktu, że w przeszłości panie często wychodziły za mąż za starszych mężczyzn. W konsekwencji, w społeczeństwach Europy Zachodniej aż 75 proc. kobiet w wieku +65 lat mieszka samotnie. W przypadku kobiet powyżej 75 roku życia, odsetek ten wynosi już niemal 90 proc.
Kwestia zapewnienia seniorom bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki staje się więc jednym z priorytetów w nowoczesnych społeczeństwach. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy nie jest możliwa opieka nad osobami starszymi ze strony najbliższej rodziny.
Z okazji Dnia Seniora życzymy wszystkim paniom i panom przede wszystkim dużo zdrowia, radości z życia, ciągłego odkrywania swoich pasji i radości z realizacji marzeń i planów, a także wsparcia i miłości ze strony najbliższych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (748) z dnia 11 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »