tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Wędrowali z historią w tle

 


Niezmiennie od 15 lat Oddziały PTTK w Żarnowie i Końskich organizują wspólnie Rajd Niepodległości, aby w ten sposób uczcić kolejne rocznice naszego święta narodowego. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że Święto Niepodległości po raz pierwszy 11 listopada obchodzono w 1937 roku, a od 1989 roku obchodzimy w tym dniu Narodowe Święto Niepodległości.
Tegoroczny rajd odbył się w piątek, na dwu trasach z Dziebałtowa lub Cieklińska do Sielpi Wielkiej, gdzie kończyła się impreza. Uczestnicy to turyści z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego m.in. Kielc, Skarżyska?Kamiennej, Końskich, a z łódzkiego: szkolne kluby PTTK z Białaczowa, Bujen, Miedznej Drewnianej, Petrykóz, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowa.
W trakcie przejścia las niósł echo pieśni legionowych i popularnych, bowiem dzieci i młodzież z Białaczowa ćwiczyła przed występem w Sielpi.
Spotkanie przy ognisku to nie tylko smażenie kiełbasek ale również okazja do wymiany wrażeń z trasy. Po pewnym czasie w największej sali pensjonatu ?Komunalni? zaczęła się uroczysta część imprezy z udziałem ok. 300 turystów. Program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Białaczowie nawiązywał do tematyki niepodległościowej. Także konkurs historyczny pozwolił na przybliżenie dróg prowadzących do odzyskania niepodległości.
Najlepszymi w konkursie okazali się uczniowie SP i Gimnazjum w Białaczowie: Kamil Gorzałczyński, Mateusz Łukasik i Malwina Zielińska. Upominkami za zdobycie trzech pierwszych miejsc były książki. Wyróżniono sporą grupę odznakami turystyki pieszej. Złotą odznakę otrzymała Alicja Grabska, srebrną Joanna Świątek i Beata Wieczorek, popularne: Jolanta Banaszczyk, Jakub Perek, Sandra Kowalska, Bartosz Kaźmierczyk, Mateusz Łukasik i Kamil Gorzałczyński.
Na zakończenie drużyny otrzymały dyplomy za udział w imprezie, które obok odznaki i okolicznościowej pieczątki będą pamiątką z tegorocznego XV Rajdu Niepodległości.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (749) z dnia 18 Listopada 2011r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »