tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


* 1 sierpnia
Polska: Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, święto państwowe, obchodzone od 2010 roku. Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom powstania warszawskiego ? tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodawało ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności. Zostało wprowadzone ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Za uchwaleniem ustawy głosowało 397 posłów, 1 był przeciwko, 6 wstrzymało się od głosu. Senat przyjął ustawę bez poprawek w dniu 5 listopada 2009 roku. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw w dniu 7 grudnia 2009 roku).

2 sierpnia:
Polska: Dzień pamięci o zagładzie Romów i Sinti, święto upamiętniające jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Romów, likwidację w KL Auschwitz II?Birkenau w 1944 roku cygańskiego obozu rodzinnego tzw. Zigeunerlager. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku Niemcy zgładzili w komorach gazowych Birkenau 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów, spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów. W dniach 21?23 listopada 1996 roku w Oświęcimiu, z inicjatywy Stowarzyszenia Romów w Polsce, zorganizowana została konferencja Zagłada?Pamięć?Nadzieja. Udział w niej wzięli liderzy romscy z dziesięciu państw Europy i Stanów Zjednoczonych. Na zakończenie obrad ogłoszono, z inicjatywy Zespołu ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, 2 sierpnia każdego roku międzynarodowym Dniem pamięci o zagładzie Romów. Proklamację podpisał sekretarz generalny Międzynarodowej Rady Pamięci o Zagładzie Romów dr Dragoljub Acković oraz przewodniczący Rady Roman Kwiatkowski. Od 1997 roku w Muzeum Auschwitz?Birkenau odbywają się spotkania przedstawicieli Romów z reprezentantami rządów państw Europy, aby uczcić pamięć poległych Romów oraz ofiar romskiego Holocaustu w Europie. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Romów w Polsce. 29 lipca 2011 roku Sejm RP uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Honorowy patronat nad pierwszymi obchodami święta objął prezydent Polski Bronisław Komorowski.

* 5 sierpnia:
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Kanadyjska inicjatywa, z 2007 roku ustanowienia wakacyjnego dnia piwa i piwowara, a pierwsze obchody odbyły się 18 czerwca 2008 roku.

* 8 sierpnia:
Polska: Dzień Antyklerykała, na pamiątkę powstania Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (786) z dnia 3 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »