19 listopada:
* Światowy Dzień Mężczyzn (w Polsce nieoficjalnie 10 marca),
* Światowy Dzień Toalet (ustanowiony przez WTO. W 2001 roku w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa WTO, która podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. Założycielem organizacji jest Jack Sim, który co roku organizował konferencję World Toilet Summit),
* Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci (z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet,
* Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (w ramach programu WHO i amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi).
20 listopada:
* międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych,
* Dzień Industrializacji Afryki (ustanowione w 1989 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ),
* Powszechny Dzień Dziecka (ONZ; W Polsce, jak również w innych krajach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja czy Ukraina, Dzień Dziecka obchodzony jest od roku 1952 w dniu 1 czerwca).
21 listopada: * Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,
* Światowy Dzień Telewizji (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1996 roku),
* w Polsce: Dzień Pracownika Socjalnego (święto państwowe, nie jest dniem wolnym od pracy),
* święto Służby Czołgowo?Samochodowej.
22 listopada:
* w Polsce rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK ustanowione przez PCK (potrwają do 26 listopada).
23 listopada:
* święto Wojskowej Służby Prawnej.
24 listopada:
w Polsce: katarzynki (męski odpowiednik andrzejek). W nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny, odbywają się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Prawowite męskie święto zostało zapomniane na rzecz spopularyzowanego na Zachodzie święta panien ? zwanego andrzejkami, kiedy to kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby. Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło w średniowieczu.
|