tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


* 22 listopada:
? Polska: rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa ustanowione przez Polski Czerwony Krzyż (trwają do 26 listopada),

* 23 listopada:
? Polska: Święto Wojskowej Służby Prawnej,

* 24 listopada:
? Polska: katarzynki, polski zwyczaj świąteczny, żeński odpowiednik andrzejek. W nocy z 24 na 25 listopada, w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywają się wróżby młodych mężczyzn, dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Prawowite "męskie święto" zostało zapomniane na rzecz spopularyzowanego na zachodzie święta panien zwanego andrzejkami, kiedy to kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby.
Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza.

* 25 listopada:
? Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wtedy to ONZ wezwała rządy oraz międzynarodowe i pozarządowe organizacje do przedsięwzięcia w tym dniu imprez mających na celu uświadomienie opinii publicznej skali tego problemu. Podobne obchody organizowane były od 1981 roku, aby uczcić rocznicę brutalnego morderstwa trzech dominikańskich aktywistek, sióstr Mirabel, dokonanego w 1961 roku na rozkaz przywódcy tego państwa Rafaela Trujillo,
? Światowy Dzień Pluszowego Misia, ustanowiony w 2002 roku w setną rocznicę powstania zabawki ? pluszowego misia nazwanego Teddy Bear na cześć dwudziestego szóstego prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodora, zwanego Teddym, Roosevelta. Obchodzony również w Polsce.
? Polska: Dzień Kolejarza, obchodzony od 1981 roku przez kolejarzy i pracowników kolei w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. Tradycja obchodów sięga XIX wieku. W tym dniu prezentowana jest historia kolei, praca na zapleczu, organizowane są konkursy z nagrodami oraz prezentacje nowoczesnego i historycznego taboru. To również okazja do awansowania i odznaczenia pracowników za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Nieodłącznym elementem obchodów są pielgrzymki na Jasną Górę i do różnych sanktuariów. Udział w nich biorą pracownicy z rodzinami, emeryci, renciści oraz sympatycy kolei).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (854) z dnia 22 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »