tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


* 8 września:
Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji, obchodzony przez państwa ONZ w ramach programów walki z analfabetyzmem. Głównym koordynatorem działań programu edukacyjnego ONZ ?Edukacja dla wszystkich? przyjętego w 2000 roku jest UNESCO. 19 grudnia 2001 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło Dekadę Edukacji na lata 2003?2014, która ma na celu upowszechnienie alfabetyzacji i podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa. Program zwiększa szanse rozwojowe ludzi zamieszkujących najbardziej zaniedbane regiony świata, gdzie większość z nich jest niepiśmienna. Z inicjatywy UNESCO powstał w 2005 roku ramowy program działań LIFE służący do osiągnięcia celów Dekady. Obchody Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji mają na celu rozpowszechnienie projektu ONZ. Są również okazją uhonorowania osób i instytucji mających szczególne zasługi dla upowszechnienia dostępu do edukacji na świecie.
? Polska: Dzień Dobrej Wiadomości, proklamowany 8 września 2001 roku w Warszawie. Inicjatywa ta powstała w środowisku artystyczno?literackiego Salonu 101 prowadzonego przez Małgorzatę Bocheńską. To coroczne święto wydarzeń przebiegających pod hasłem: ?Dobrej wiadomości?. W przesłaniu napisano: ? Powiadają, że żyjemy w upadku, zapaści, zacieraniu się wrażliwości moralnej, w czasach rozpadu społecznego. Czyż media nie dają nam takiego właśnie obrazu rzeczywistości? Dramat, sensacja i patologia stały się ich głównym towarem. Odbiorcy są ciągle nienasyceni. Nienasyceni koszmarem. Szukają mocnych doznań, pragną ostrych wrażeń. Czyżby zapomnieli, że destrukcja i dramat to nie jest ostateczna i podstawowa wizja świata? Celem Dnia Dobrej Wiadomości jest angażowanie mediów w kształtowanie obrazu rzeczywistości przyjaznej człowiekowi, a także promowanie obrazu Polski i Polaków jako ludzi życzliwych, twórczych, szukających wzorów i autorytetów.

* 9 września:
Światowy Dzień FAS, Dzień Świadomości FASD, mają na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości na możliwy, nieprawidłowy rozwój płodu. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej. Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z zespołem alkoholowym FAS i pozaalkoholowym FASD z Toronto i Tucson, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Dokumentację umieszczono w Internecie, za pomocą którego wkrótce utworzono sojusze, a grupa wzrosła szybko i obejmowała 70 wolontariuszy?koordynatorów w ośmiu krajach. Odezwy nagłaśniające problem FAS wydano w wielu miastach i miasteczkach oraz w kilku stanach USA. Pierwszy Światowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii podczas minuty refleksji w tamtejszym kościele o godz. 9.09 ? dziewiątego dnia, dziewiątego miesiąca każdego roku, od 1999 roku, przez dziewięć miesięcy ciąży bez alkoholu, kiedy zabrzmiały dzwony w Kościele metodystów. Następne Dni FAS odbyły się kolejno w Australii, RPA, USA, aby w końcu, przy udziale wolontariuszy z Włoch, Niemiec i Szwecji, przenieść się na grunt europejski, w tym do Polski. Senat Stanów Zjednoczonych, rezolucją z 23 czerwca 2004 roku, ustanowił 9 września Narodowym Dniem FASD. Również tego samego roku po raz pierwszy obchodzono ten dzień w Polsce. FASD jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec. Dotyka około jedną na sto osób w Ameryce Północnej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

* 12 września:
Międzynarodowy Dzień Programisty, obchodzony wyłącznie w latach przestępnych, w 256. dniu roku. 256 to 2 do potęgi ósmej, czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajta informacji w jego najpopularniejszej, 8?bitowej postaci. Tradycyjnie, programiści starają się uczcić ten dzień w niekonwencjonalny sposób. Dzień Programisty wypada zatem 13 września, a w roku przestępnym 12 września. Jest on ustanowiony w Rosji świętem, dekretem Dmitrija Miedwiediewa z 11 września 2009 roku,
? Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, mający przypominać ludziom o problemach zdrowotnych jamy ustnej oraz o kosztach ekonomicznych i wpływie na dobre samopoczucie jak i o problemie schorzeń stomatologicznych. Zapoczątkowany został w 2008 roku przez FDI World Dental Federation. Data święta nie jest przypadkowa. Jest to dzień urodzin dra Charlesa Godona, założyciela FDI oraz dzień zakończenia konferencji w Ałma?Acie, poświęconej m.in. problematyce stomatologicznej. W pierwszym roku kampanii nie zdecydowano się zajmować jakimś konkretnym zagadnieniem, lecz próbować naświetlić problematykę higieny i zdrowia jamy ustnej większej grupie ludzi. W ubiegłym roku Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony był na większą skalę w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Macedonii, Czechach oraz we Francji. FDI zapowiedziało dążenie do globalizacji święta.
? Polska: Święto Wojsk Lądowych, obchodzone od 1996 roku na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej z 1683 roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (843) z dnia 6 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »