tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


* 8 września:
Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji ? święto obchodzone corocznie przez państwa ONZ w ramach programów walki z analfabetyzmem. Głównym koordynatorem działań programu edukacyjnego ONZ ?Edukacja dla wszystkich? jest UNESCO. 19 grudnia 2001 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło Dekadę Edukacji na lata 2003?2014, która ma na celu upowszechnienie alfabetyzacji i podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa. Program ten zwiększa szanse rozwojowe ludzi zamieszkujących najbardziej zaniedbane regiony świata, gdzie większość z nich jest niepiśmienna. Z inicjatywy UNESCO powstał w 2005 roku ramowy program działań LIFE służący do osiągnięcia celów dekady. Obchody Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji mają na celu rozpowszechnienie projektu ONZ. Są również okazją uhonorowania osób i instytucji mających szczególne zasługi dla upowszechnienia dostępu do edukacji na świecie.

Dzień Dobrej Wiadomości ? święto proklamowane 8 września 2001 roku w Warszawie. Inicjatywa ta powstała w środowisku artystyczno?literackiego Salonu 101 prowadzonego przez Małgorzatę Bocheńską. To coroczne święto wydarzeń przebiegających pod wspólnym hasłem ?Dobrej wiadomości?. W kapitule Dnia Dobrej Wiadomości zasiadali m. in.: Małgorzata Bocheńska, Urszula Dudziak, Wojciech Eichelberger, Andrzej Tadeusz Kijowski, Tadeusz Rolke i Jacek Żakowski. Celem DDW jest angażowanie mediów w kształtowanie obrazu rzeczywistości przyjaznej człowiekowi, a także promowanie obrazu Polski i Polaków ?jako ludzi życzliwych, twórczych, szukających wzorów i autorytetów?.

* 9 września:
Światowy Dzień FAS ? coroczne święto mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej. FASD jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa. Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z zespołem alkoholowym (FAS) i poalkoholowym (FASD), aby zwrócić uwagę na ten problem na świecie. Dokumentację umieszczono w internecie za pomocą którego wkrótce utworzono sojusze, a grupa wzrosła szybko i obejmowała 70 wolontariuszy ? koordynatorów w ośmiu krajach. Odezwy nagłaśniające problem FAS wydano w wielu miastach i miasteczkach, oraz w kilku stanach USA. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii podczas minuty refleksji w tamtejszym kościele, o godzinie 9:09, czyli dziewiątego dnia, dziewiątego miesiąca każdego roku, od 1999 roku, przez 9 miesięcy ciąży bez alkoholu. Następnie dni FAS odbyły się kolejno w Australii, RPA, USA, aby w końcu przy udziale wolontariuszy z Włoch, Niemiec i Szwecji przenieść się na grunt europejski ? w tym Polskę. Senat Stanów Zjednoczonych, rezolucją z 23 czerwca 2004 roku, ustanowił 9 września Narodowym Dniem FASD. Również tego samego roku po raz pierwszy obchodzono ten dzień w Polsce.

* 10 września:
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom ? dzień obchodzony dorocznie od 2003 roku, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom ? IASP, które jest w związku ze Światową Organizacją Zdrowia ? WHO. Co roku IASP, we współpracy z WHO, wykorzystuje ten dzień, by zwrócić uwagę na samobójstwa, jako na najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

* 12 września:
Dzień Programisty ? dzień obchodzone w 256. dniu roku ? 256 = 2 do potęgi ósmej, czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajta informacji w jego najpopularniejszej 8?bitowej postaci. Tradycyjnie, programiści starają się uczcić ten dzień w niekonwencjonalny sposób. Dzień Programisty przypada na 13 września, ale w roku przestępnym ? 12 września.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ? dzień mający przypominać ludziom o problemach zdrowotnych jamy ustnej oraz o kosztach ekonomicznych i wpływie na dobre samopoczucie jaki i o problemie schorzeń stomatologicznych. Został zapoczątkowany przez FDI World Dental Federation w 2008 roku. Data 12 września nie jest przypadkowa. Jest to dzień urodzin dra Charlesa Gordona, założyciela FDI oraz dzień zakończenia konferencji w Ałma Acie, poświęconej m.in. problematyce stomatologicznej. W pierwszym roku kampanii nie zdecydowano się zajmować jakimś konkretnym zagadnieniem, lecz próbować naświetlić problematykę higieny i zdrowia jamy ustnej większej grupie ludzi. W tym roku Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony był na większą skalę w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Macedonii, Czechach oraz we Francji. FDI zapowiedziało dążenie do globalizacji święta.

Święto Wojsk Lądowych ? obchodzone w Polsce od 1996 roku na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego w 1683 roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (791) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »