tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 W trosce o zdrowie

 
Opoczyński sanepid w ramach działań związanych z promocją zdrowia przedstawia informacje na temat toksoplazmozy


Toksoplazmoza to choroba zakaźna, pasożytnicza wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gonidii. Żywicielem ostatecznym są koty i kotowate, zaś pośrednim człowiek, wszystkie ssaki i ptaki. Do zarażenia pierwotniakiem dochodzi w wyniku spożycia surowego mleka lub niegotowanego mięsa albo podczas zjadania pokarmu niewłaściwie oczyszczonego, np. warzyw, owoców zanieczyszczonych kałem, moczem lub śliną zwierząt chorych na toksoplazmozę.
Możliwe jest zarażenie w czasie zabawy dzieci w piaskownicy, jeśli w piachu znalazły się odchody kotów. Zarażenie następuje także przez łożysko do płodu, rzadziej drogą kropelkową lub poprzez transplantacje. Trzeba pamiętać, że pierwotniak ginie po głębokim zamrożeniu lub gotowaniu powyżej 20 min w temp. co najmniej 60 oC. Toksoplazmoza może być wrodzona lub nabyta, a przebiegać może objawowo lub bezobjawowo. Po okresie ostrym, objawowym lub bezobjawowym choroba przechodzi w postać przewlekłą, którą można ustalić na podstawie dodatnich wyników odczynów serologicznych. Niezwykle ważna jest świadomość kobiet w ciąży oraz przyszłych mam, które powinny wykonać badania kontrolne, bowiem zarażenie płodu we wczesnym okresie rozwoju płodowego powoduje groźne zmiany chorobowe, takie jak: zapalenie siatkówki i naczyniówki, wodogłowie, małogłowie i zwapnienie mózgu. Inne objawy to: powiększenie wątroby i śledziony, skaza krwotoczna, oczopląs, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie mięśnia sercowego, małoocze, agenezja gałki ocznej. Natomiast zarażenie płodu w ostatnim trymestrze ciąży jest najczęściej bezobjawowe i u większości przypadków przekształca się w postać objawową w ciągu pierwszych lat życia, wówczas odnotowuje się zapalenie naczyniówki czy opóźnienia rozwoju umysłowego.
Toksoplazmoza może zostać wykryta na podstawie badań laboratoryjnych z krwi, płynu owodniowego albo tkanek płodu. Świeże zarażenie u osoby z prawidłową odpornością najczęściej jest bezobjawowe. Niezwykle ważne są badania u młodych kobiet planujących ciążę, aby zapobiec ciężkim uszkodzeniom płodu. Wczesne badanie i podjęcie właściwego leczenia uchroni przed wystąpieniem wad rozwojowych płodu.
Ważne jest także dbanie o zdrowie domowych zwierząt, ich systematyczne odrobaczanie, co zabezpieczy zdrowie naszych dzieci i własne.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (770) z dnia 13 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »