tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Zatrudnię do grodzeń upraw leśnych. Mroczków ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdarzenia

 Uwaga na oszustów

 
Po raz kolejny oszuści skutecznie zadziałali metodą ?na chore dziecko"


Tym razem ofiarą pary około 40?latków, 13 grudnia padł 76?letni mieszkaniec Radoni (gmina Mniszków). Osoby, które weszły do jego domu, prosiły o wymianę euro na polskie nominały tłumacząc się pilną operacją dziecka. Wymienili 5 tys. zł, a drugie tyle przy okazji ukradli. W tajemniczej walizce, którą zostawili pieniędzy oczywiście nie było.
Policja apeluje, zwłaszcza do osób starszych i mieszkających samotnie, o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Pamiętajmy, żeby nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i zachowanie kilku podstawowych zasad. Nie otwierajcie drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł. Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdźcie telefonicznie czy był on do Was kierowany (jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok). Jeżeli musicie kogoś wpuścić, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszył Wam wtedy sąsiad lub ktoś z rodziny.
Nie dawajcie żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisujcie z nimi żadnych umów. Transakcje zawierajcie w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, jeśli to niemożliwe, przed podpisaniem skonsultujcie się z kimś z rodziny.
Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Sprawdźcie, czy jest to prawdziwy krewny, oddzwońcie do niego lub skontaktujcie się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
Jeżeli już trzymacie w domu pieniądze, schowajcie je w miejscu trudno dostępnym. Nie udzielajcie żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówcie o swoich planach życiowych czy członkach rodziny. Pamiętajcie, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić policję. Wówczas postarajcie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »