tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Usuwają skutki

 





Jeszcze długo będą usuwane skutki nawałnicy, która przeszła przez nasz powiat 14 lipca. Wiele domostw straciło dachy, jednak chyba najtrudniej (o ile w ogóle możliwe) będzie przywrócić do świetności zespół pałacowy wraz z zabytkowym parkiem w Białaczowie. Koszty, z jakimi należy się liczyć, mogą okazać się kolosalne i już są poczynione pierwsze kroki dla zdobycia funduszy potrzebnych do naprawienia szkód. Tymczasem podopieczni domu pomocy muszą żyć w miarę normalnie i dostawać się bez przeszkód do budynku, a to było wciąż utrudnione.
3 sierpnia 48 uczestników kursu, zorganizowanego przez hufiec w Radomsku, w ramach pomocy usuwało sprzed frontu budynku powalone konary i gałęzie. Byli to harcerze z Opoczna, Radomia, Radomska, Piotrkowa i Pionek. Była to iście katorżnicza praca, ale za to skutki bardzo satysfakcjonujące.
Według informacji otrzymanych ze starostwa, do całkowitego uprzątnięcia terenu o pow. 22 ha, w tym 16 ha zabytkowego parku, droga jest jeszcze daleka i bardzo kosztowna. W tym zakresie starostwo liczy na pomoc WFOŚiGW w Łodzi, skąd można oczekiwać pokrycie kosztów na poziomie 99%. Koszty opracowania dokumentacji, w tym inwentaryzacja wraz z oceną dendrologiczną drzewostanu objętego opieką konserwatorską, plan nasadzeń ? może być sfinansowane przez Fundusz w Łodzi na poziomie 80%. Fundusz Ochrony Środowiska może też pokryć w wysokości 99% koszty nabycia materiału sadzeniowego i nasadzenia. Powiat opoczyński będzie składał wniosek o pomoc WFOŚiGW w Łodzi na wykonanie tych prac. Wniosek musi być złożony w ciągu 6 miesięcy od wystąpienia zdarzenia. W tej chwili trwają prace określające koszty i niezbędne dane, by taki wniosek złożyć do Funduszu.
Zespół pałacowy, budynki oraz budowle są ubezpieczone. W dniu przejścia nawałnicy starostwo powiadomiło o tym firmę ubezpieczeniową. Ubezpieczyciel przedstawił protokół szkody, nie ma jednak jeszcze ustalonej wysokości odszkodowania. Dopiero, gdy to zostanie ustalone, ubezpieczyciel przekaże pierwszą transzę i będzie można przystąpić do remontów. Część uszkodzeń musiała jednak być usunięta od razu, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i pracownikom DPS, np. szklenie okien, naprawa drzwi, naprawa linii elektrycznej i transformatora.
Podobno nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło? W dwóch budynkach dach nadal był z eternitu. Wichura zniszczyła te pokrycia w znacznym stopniu i będzie trzeba nie tylko je wymienić na nowe, ale też pozbyć się odpadów niebezpiecznych (a do nich zalicza się azbest). Starostwo wystąpi z wnioskiem do WFOŚiGW o refundację kosztów utylizacji niebezpiecznego odpadu, skoro jest taka możliwość i potrzeba.
Dodatkowe środki, na jakie można jeszcze liczyć, to 200 000 zł obiecane przez Zarząd Województwa Łódzkiego. Jest przygotowywana umowa w tej sprawie. A póki co starostwo szuka wszelkich innych możliwości skorzystania z pomocy finansowej. Nie ma bowiem co ukrywać, że koszty przywrócenia całości zespołu pałacowego wraz z parkiem do stanu normalności będą ogromne. Potrzebni będą fachowcy, którzy pod okiem konserwatora zabytków nasadzą nowe drzewa. A nie będą to pospolite gatunki, typu klon czy zwykła brzoza. Te pewnie też się pojawią, ale będą tylko dodatkiem do kolekcji innych, szlachetniejszych czy też egzotycznych gatunków.
A tak na marginesie: szkoda, że już nie doczekamy za naszego życia tak pięknego parku, jaki był dotychczas. Niestety, na to, by drzewa były tak duże i piękne, trzeba poczekać ponad 100 lat.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (735) z dnia 12 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »