tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Uroczystość w Bratysławie

 
2 lutego w Ambasadzie RP w Bratysławie ambasador Andrzej Krawczyk, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Waldemarowi Oszczędzie Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP



Wyróżniony Waldemar Oszczęda z konsulem RP w Słowacji Urszulą Szukczyk-Śliwińską


Nadając wysokie polskie odznaczenie państwowe, Prezydent RP Lech Kaczyński nagrodził długoletnią, bezinteresowną działalność społeczno-kulturalną opocznianinaa na rzecz Polski i Polonii słowackiej oraz jego szczególne zasługi na polu współpracy polsko-słowackiej. Wniosek o nadanie odznaczenia złożyła prezes organizacji polonijnej OZ Polonus Žilina. W bratysławskiej uroczystości wzięła udział żona wyróżnionego, prezes klubu polonijnego w Žilinie, przedstawiciele miejscowej Polonii oraz burmistrz i przedstawiciele samorządu miasta Bytča, którzy złożyli również pierwsze gratulacje.
Waldemar Ireneusz Oszczęda, entuzjasta zbliżenia polsko-słowackiego i przyjaciel Słowacji, urodził się w Opocznie, w rodzinie Ireny z domu Matynia i Władysława Henryka Oszczędy. Jego matka była bibliotekarką, długoletnią kierowniczką oddziału dla dzieci i młodzieży biblioteki publicznej w Opocznie. Ojciec był drukarzem.
Środowisko rodzinne było nadzwyczaj sprzyjające zainteresowaniu książką i kulturą. Dzieciństwo i młodość spędził w Opocznie, gdzie ukończył szkołę podstawową. Naukę kontynuował w Technikum Drogowym w Radomiu. W końcu lat 70. XX wieku podjął studia na Politechnice Warszawskiej, skąd wyjechał na studia do Wyższej Szkoły Komunikacji i Łączności w słowackiej Žilinie, gdzie po skończeniu studiów osiadł na stałe. W połowie lat 80. XX w. podjął współpracę ze słowackimi pismami regionalnymi. Najintensywniej współpracował z nimi w latach 1992-94. W tym samym czasie korespondował również z regionalnym „Tygodnikiem Piotrkowskim”.
W połowie lat 90. XX w. podjął współpracę korespondencyjną ze Staszowskim Towarzystwem Kulturalnym. W 1996 roku wydawnictwo Biblioteki Staszowskiej opublikowało jego przekład i opracowanie zbioru bajek i powieści słowackich. Dwa lata później jego praca wyróżniona została drugim miejscem w dziale prozy w ogólnopolskim konkursie literackim „Słowacja bliższa Polsce”, zorganizowanym przez ambasadę Słowacji w Polsce. W latach 1994-95 samodzielnie redagował i wydawał pisemko „Skierka” przeznaczone dla Polaków żyjących na Słowacji. Ogólnie wydał 14 numerów pisemka.
W drugiej połowie lat 90. XX współpracował korespondencyjnie z miesięcznikiem „Piotrkowski Informator Kulturalny” i redakcją „Gońca Świętokrzyskiego” w Kielcach. Od 2000 roku do dziś współpracuje z redakcją „Almanachu Muszyny”. Publikował w wydawanym w Opocznie tygodniku „7 Dni Opoczna” i w portalach internetowych rodzinnego miasta. Koresponduje z „Tygodnikiem Opoczyńskim”, który m.in. jako pierwszy opublikował opracowaną przez niego krótką historię o żydowskich mieszkańcach Opoczna i projekt zachowania pamięci o nich oraz wiele innych interesujących relacji historycznych.
Od wielu lat aktywnie angażuje się w działalność Polonii na Słowacji zwłaszcza mieszkającej w rejonie Žiliny i Martina. Bardzo dobrze układa mu się współpraca z towarzystwem społecznym OZ Polonus Žilina.
W 1998 roku, wspólnie z nieżyjącym już Janem Zakrzewskim, sekretarzem miasta i gminy Opoczno, doprowadził do nawiązania kontaktów przyjaźni pomiędzy słowacką Bytčą i rodzinnym miastem. Aktywnie działa na rzecz ich utrzymywania i rozwijania, podobnie jak kontaktów między strażakami ochotnikami. Jego zainteresowania, działalność i osiągnięcia prezentowane były często w polskich i słowackich środkach masowego przekazu m.in. w Instytucie Słowackim w Warszawie, TV Łódź, I programie Polskiego Radia, w Radiu Kielce, II programie Telewizji Słowackiej, słowackim Radio Regina, regionalnej prasie słowackiej.
Poza mnóstwem relacji prasowych, opoczyński rodak napisał: „Po drugiej stronie Tatr” (1996 - I wydanie, 2009 - II wydanie), „Słowacja trochę bliżej, czyli ciekawostki słowackie” (1999), „Impresje słowackie” (2001), „Wieści ze Słowacji” (2002), „Wieści ze Słowacji II” (2006).
Za swoją twórczość i działalność społeczno-kulturalną wyróżniony został m.in. pamiątkową plakietą regionalisty Aleksandra Patkowskiego, odznaką „Zasłużony działacz kultury”, plakietą przewodniczącego województwa żylińskiego, brązowym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”.


Nadia Chabada   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (656) z dnia 5 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »