tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Urlopy wypoczynkowe

 
Sezon wakacyjny trwa, a przecież lato to czas, kiedy nie tylko dzieciaki wyjeżdżają na letnie szaleństwa. Także większość dorosłych w lipcu bądź sierpniu wybiera się na urlopy wypoczynkowe

Płatny urlop wypoczynkowy należy się każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Nie ma znaczenia czy umowa jest zawarta na czas określony, czy jest to umowa o pracę tymczasową. W przypadku osób zatrudnionych na czas określony i nieokreślony podstawę obliczeń do urlopu stanowi staż pracy. kiedy staż pracy jest mniejszy niż 10 lat, wówczas przysługuje nam 20 dni urlopu w roku, ale jeśli pracujmy dłużej niż 10 lat, wtedy należy nam się 26 dni wolnego. Wyjątkiem są nauczyciele, sędziowie, policjanci, strażacy a także inwalidzi i niepełnosprawni. Posiadają oni prawo do większej liczby niż 26 dni wolnych w roku.
Najczęściej pracownik, chcący wziąć urlop wypoczynkowy, składa u pracodawcy wniosek o urlop, zaznaczając konkretny termin. Warto wiedzieć, że do czasu urlopu nie wlicza się dni wolnych, sobót lub niedziel. Zgodnie z kodeksem pracy pracownik ma prawo swobodnie dysponować przysługującym mu wymiarem urlopu, a to oznacza, że może wziąć np. 20 dni urlopu jednorazowo lub podzielić je na mniejsze okresy. Pracodawca nie może dzielić urlopu pracownika bez jego zgody. Przynajmniej raz w roku zatrudnionym przysługuje 14 dni wolnego. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na pół etatu to wtedy przysługuje nam połowa rocznego czasu urlopu. Podobnie jest w przypadku dwóch etatów. Każdy z dwóch pracodawców zobowiązany jest do udzielenia urlopu zgodnym ze stażem pracy i wymiarem zatrudnienia. Prawo do urlopu przedawnia się dopiero po trzech latach. Jeżeli jednak nie wykorzystamy urlopu w do końca troku, to powinniśmy to zrobić do marca następnego roku. Inaczej pracodawca ma prawo wysłać nas na urlop przymusowo.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (783) z dnia 13 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »