tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ kat. C+E - kraj, wysokie stałe ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Upominek dla papieża

 
19 września 2012 r. podczas audiencji w Auli Pawła VI Zbigniew Gretka wręczył Benedyktowi XVI, wykonany w Ceramice Paradyż w niewielkim nakładzie, ceramiczny portret patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla IWręczenie upominku zrobionego przez opoczyńską firmęPodczas wizyty w Polsce patriarchy Moskwy i Wszechusi, 17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie doszło do podpisania aktu przymierza i pojednania pomiędzy Kościołem katolickim w Polsce a Kościołem prawosławnym w Rosji przez patriarchę Cyryla I i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Józefa Michalika. Fakt ten odbił się szerokim echem w Polsce oraz w Rosji i na całym świecie.
Z wielkim szacunkiem odniósł się do tego historycznego aktu Benedykt XVI oraz wielu przywódców duchowych innych wyznań z całego świata.To bł. Jan Paweł II zachęcał do jedności w wierze w swoim słynnym zawołaniu ?Ut unum sint!?. Z okazji te wizyty wykonany został pamiątkowy portret, który wówczas otrzymali: kard. Stanisław Dziwisz, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa, arcybiskup Zygmunt Zimowski - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Zdrowia, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, arcybiskup Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymasi Polski kard. Józef Glemp i arcybiskup Józef Kowalczyk, arcybiskup Henryk Muszyński, bp Wojciech Polak - sekretarz Episkopatu Polski, metropolici prawosławnych diecezji w Polsce, w tym abp Abel, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, Aleksandr Aleksiejev, prezydenci: RP Bronisław Komorowski i Rosji Władimir Putin, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska Na specjalnym spotkaniu z patriarchą Cyrylem portrety otrzymali ambasadorzy państw akredytowanych w Polsce oraz przedstawiciele świata kultury m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, reżyser Krzysztof Zanussi oraz dyrektor KAI red. Marcin Przeciszewski.
Przypominamy, iż Zbigniew Gretka wraz z Ceramiką Paradyż wydali limitowaną serię ceramicznych portretów m.in. bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI, prymasa tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, bpa polowego WP Tadeusza Płoskiego i kard. Stanisława Dziwisza. Ciekawostą jest, iż portrety ceramiczne są znacznie trwalsze niż fotograficzne i mogą zachować się w należytej formie i barwie co najmniej przez 3 tysiące lat.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (794) z dnia 28 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »