tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Uczcili Święto Niepodległości

 Znaczek rajduRajd Niepodległości to impreza patriotyczna realizowana od 17 lat wspólnie przez dwa zaprzyjaźnione oddziały PTTK w Końskich i Żarnowie. Tegoroczny odbył się w sobotę, 9 listopada i zgromadził około 320 osób z łódzkiego i świętokrzyskiego. Łódzkie reprezentowały drużyny szkolnych klubów PTTK z Aleksandrowa, Białaczowa, Bujen, Miedznej Drewnianej, Petrykóz, Skotników i Żarnowa oraz gimnazjów w Białaczowie, Gomulinie, Przedborzu, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowie.
Trasa rajdu przebiegała od leśniczówki "Małachówka" za Końskimi przez Niebo do Sielpi Wielkiej, gdzie była meta. Pogoda sprzyjała, toteż 9-kilometrowa wędrówka przez tereny leśne nie była zbyt męcząca, chociaż w rajdzie uczestniczyła dość liczna grupa dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych.
Na mecie czekało na turystów ognisko, kiełbaski i gorąca herbata. Zarówno na trasie jak i na zakończeniu Rajdu Niepodległości uczestnikom towarzyszyli z gitarą i śpiewem członkowie żarnowskiego PTTK: Mateusz Jędrasik i Patryk Wrzeszcz. Ważnym punktem był program artystyczny przygotowany przez dzieci z SP w Żarnowie pt. "Niech żyje Polska niepodległa", pod kierunkiem Anny Stańczyk. Złożyły się nań wiersze i piosenki oddające atmosferę tamtych lat i ukazujące trudną drogę do wolności. Zakończenie rajdu stało się też okazją do wręczenia zdobytych wcześniej odznak turystyki pieszej.
Złote "Siedmiomilowe buty" otrzymała Julia Grzybowska, srebrne wręczono Aleksandrze Góralskiej, Maciejowi Łukasikowi i Karolinie Zawadzie, popularne OTP otrzymali Weronika Pytlos, Dominika Ciszek, Rafał Nicoś, Paweł Ględa i Patryk Więcek, natomiast srebrną OTP otrzymała Magdalena Szołowska. Odznaki wręczał prezes ZO PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński, a prowadzenie zakończenia przypadło w udziale prezesowi ZO PTTK w Końskich Wojciechowi Paskowi.
Sporo emocji dostarczyło losowanie upominków, którymi były znaczki rajdowe z podobizną Józefa Piłsudskiego i podarowane przez PZU z Piotrkowa Trybunalskiego odblaskowe gadżety dla najmłodszych dzieci. Organizatorzy wręczyli też pamiątkowe dyplomy drużynom. Liczny udział dzieci i młodzieży w tegorocznym Rajdzie Niepodległości pozwala mieć nadzieję, że i w przyszłym roku rajd przyniesie równie duże zainteresowanie tą patriotyczną imprezą.


Grażyna Szafińska   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (853) z dnia 15 Listopada 2013r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »