tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Tym razem w Strzyżowie

 
Kolejne szkolenie LGDTematyka szkolenia zainteresowała mieszkańców


W poniedziałek, 14 marca Lokalna Grupa Działania „Nad Drzewiczką” zorganizowała kolejne szkolenie w zakresie pozyskiwania środków unijnych oraz wypełniania wniosków w ramach „Wdrażania lokalnych strategii rozwoju”. Miało ono miejsce w świetlicy wiejskiej przy OSP w Strzyżowie i było adresowane do wszystkich mieszkańców gminy i miasta.
Każdy, kto jest zainteresowany podjęciem bądź rozwinięciem prowadzonej już działalności, mógł uzyskać wiele cennych informacji niezbędnych przy ubieganiu się o dofinansowanie projektów ze środków europejskich w ramach PROW na lata 2007–2013. Tematyka obejmowała dwa działania: „tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz „różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.
LGD „Nad Drzewiczką” niemal od początku swojej działalności współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Opocznie. – Jeśli organizujemy szkolenia dla naszych beneficjentów to w ramach wspomnianych działań zawsze możemy liczyć na wykwalifikowaną kadrę ODR–u. Nie zawiedliśmy się i tym razem – mówi kierowniczka biura LGD Monika Kalużna.
Szkolenie przeprowadziła pracowniczka ODR–u Iwona Szymańska. Szczegółowo omówiła oba działania, najważniejsze pojęcia, zakres kosztów kwalifikowalnych i okres realizacji operacji. Przedstawiła także tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej. Padło wiele pytań, z czego można wnioskować, że uczestnicy byli szczerze zainteresowani tematem.
– Miejmy nadzieję, że konsekwencją udziału w szkoleniu będzie zwiększenie ilości wniosków wpływających do LGD w ramach ogłaszanych naborów. Do tej pory oba działania nie cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony beneficjentów, ale sytuacja wygląda podobnie także w innych lokalnych grupach. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wsparcie polega na refundacji części kosztów inwestycji, a więc najpierw trzeba zainwestować własne środki, by później móc ubiegać się o zwrot ich części – wyjaśnia kierowniczka biura.
Nabór w ramach „tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw” przewidziano na trzeci kwartał, natomiast w przypadku „różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” na czwarty kwartał tego roku. Jest więc wystarczająco dużo czasu, aby zapoznać się z wnioskami oraz przygotować niezbędne dokumenty aplikacyjne.

* * *
LGD przypomina o zbliżającym się szkoleniu nt. możliwości pozyskiwania środków finansowych w ramach „Wdrażania lokalnych strategii rozwoju” pod kątem rozwoju gospodarstw agroturystycznych. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 marca w restauracji „Zamkowa”. Początek o godz. 10.00.
Szkolenie obejmie następujące zagadnienia: możliwości wsparcia finansowego działalności agroturystycznej w ramach PROW 2007–2013 * co to jest agroturystyka, kto może prowadzić działalność agroturystyczną * uwarunkowania prawne zakładania i prowadzenia działalności agroturystycznej * wymagania jakościowe dotyczące gospodarstw agroturystycznych * działalność gospodarcza a działalność agroturystyczna * czynniki wpływające na jakość usług: profesjonalna obsługa gości, znajomość zasad urządzania bazy noclegowej. Organizatorzy zapewniają obiad i serwis kawowy.
LGD czeka na zgłoszenia, które przyjmowane są osobiście w biurze grupy (pokój 37 budynku UGiM) lub pod numerem tel. 48 375 67 24.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (714) z dnia 18 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »