tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Twoje rekacje na stres

 
Różnorodność ludzkich osobowości jest niemal nieskończona. Reakcje na stres są jednak u większości ludzi podobne. Czy wiesz, co twój organizm robi, gdy wbije ci się drzazga pod paznokieć? I jak można poradzić sobie w stresie?


Stresem nazywamy reakcję na wydarzenie, które wymaga mobilizacji. Nadepnięcie bosą stopą na szkło, odkrycie, że wygrało się milion w toto?lotka, zła atmosfera w pracy lub horror wywołują w ludzkim organizmie podobne reakcje.

Alarm
Pierwszą reakcją jest mobilizacja. W tej fazie zachodzą reakcje fizjologiczne, których skutkiem jest zwiększenie energii organizmu, pobudzenie, przygotowanie do walki lub ucieczki. Ludzie czują, że zaczyna im bić serce, szybciej oddychają, mają uczucie pobudzenia, czujności, ożywienia. W krwi rośnie ilość białych ciałek, które walczą z zarazkami, zwiększa się krzepliwość krwi, z wątroby uwalniany jest cukier ? paliwo dla mięśni, a z nadnerczy adrenalina, hormon walki.
Te reakcje były korzystne w zamierzchłej przeszłości, gdy większość stresorów (np. atak drapieżnika lub uciekająca zwierzyna) wymagały aktywności fizycznej i wiązały się z ryzykiem zranienia ciała. Dzisiaj te naturalne reakcje mogą nam szkodzić, bowiem nastąpiły zmiany fizjologiczne w organizmie (np. zwiększona krzepliwość krwi prowadzi do zmniejszenia się średnicy naczyń krwionośnych, co wywołuje nadciśnienie).

Przystosowanie
Jeśli stresująca sytuacja się nie zmienia i stres się przedłuża (tak mogą działać, np. zbyt wysokie raty kredytu), organizm zaczyna się przystosowywać, próbuje odbudować zasoby i naprawić doznane szkody. Ogólny poziom pobudzenia wtedy spada, choć jest nadal wyższy niż normalnie.
W tej fazie zahamowaniu ulega popęd seksualny a także procesy trawienia i wzrostu organizmu. U kobiet może dojść do nieregularnej miesiączki. To są sposoby naszego ciała na oszczędzanie energii, która przeznaczana jest na uporanie się ze stresującymi sytuacjami.
Niestety bilans zysków i strat jest ciągle po stronie strat, dlatego długotrwały stres prędzej czy później prowadzi do "wydania" wszystkich zapasów energii i stanu wyczerpania.

Faza wyczerpania
W tej fazie ciało zużyło swoje zasoby. Jednak głównym skutkiem długotrwałego stresu jest to, że w organizmie pojawiły się mikrouszkodzenia. To jest powód, dla którego pod wpływem stresu zaczynamy chorować. Najczęściej na nadciśnienie, chorobę wieńcową, choroby skóry, choroby układu oddechowego, spada też ogólna odporności organizmu (np. dlatego jesteśmy bardziej wrażliwi na infekcje). Zmiany fizjologiczne, które wzbudza długotrwały stres osłabiają również mózg, co objawia się kłopotami z pamięcią i uczeniem się.
Właśnie dlatego dzieci i dorośli, przeżywający długotrwały stres, mają wyniki w nauce znacznie poniżej swoich intelektualnych możliwości.

Lekarstwa
Jak można uniknąć niekorzystnych efektów długotrwałego stresu? Odkryto wiele skutecznych metod. Regularny wysiłek fizyczny znacznie redukuje szkodliwy wpływ hormonów stresu na nasz organizm. Bardzo pomocne są takie metody jak medytacja, relaksacja i wizualizacja ? pomagają one w poradzeniu sobie ze wzbudzaniem się lękowych, stresujących myśli. Także wsparcie społeczne, umiejętność traktowania stresorów jako wyzwań życiowych, a nie przeszkód, wyrażanie uczuć i rozmowa z bliskimi, życzliwymi ludźmi redukuje odczuwany stres.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (848) z dnia 11 Października 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »