tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG - lek. med. Agnieszka Grabińska. ...
czytaj dalej »

Adaptacja poddaszy, sufity podwieszane, ściany ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Tuż przed pierwszym dzwonkiem

 
Wakacje jeszcze trwają, ale pierwszy dzień roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Dla dzieciaków jest on oznaką końca laby i zapowiedzią wytężonej nauki, a dla rodziców sporych wydatków. Z roku na rok coraz większych, bo podręczniki każdego roku drożeją







W opoczyńskich księgarniach nie widać tłumów. Już od kilku lat rodzice z kompletowaniem szkolnych wyprawek dla swoich pociech nie czekają do ostatniej chwili. Te, i tak nieuniknione zakupy, wolą zrobić wcześniej zwłaszcza kiedy muszą przygotować kilka wyprawek. We wrześniu i tak będą musieli uzupełnić braki. Coraz częściej to szkoły dbają, by zakupić uczniom podręczniki i inne niezbędne przybory, zwłaszcza dla najmłodszych uczniów. Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego podawane są wykazy potrzebnych podręczników, a rodzice decydują, czy chcą w ten sposób nabyć książki.
Na zakupy nie warto wybierać się, jeżeli nie mamy dokładnego spisu wymaganych podręczników. W księgarniach można znaleźć kilka różnych zestawów, dlatego jeśli nie mamy pewności trudno będzie zakupiony towar zwrócić. Księgarze nie mają obowiązku przyjęcia towaru z powrotem, czy wymiany go na inny. Jeśli to robią to wyłącznie z ich dobrej woli. Z reguły jednak szkoły dają dokładne listy wymaganych książek jeszcze w czerwcu. I chociaż trudno zaoszczędzić na zakupie podręczników, to można wydać mniej na przybory szkolne. Dla rodziców kupno książek to naprawdę spory wydatek zwłaszcza, jeśli szykują do szkoły więcej niż jedno dziecko. Cena zależy oczywiście od rodzaju szkoły, bo niestety książki drożeją z wiekiem ucznia, ale także od wydawnictwa. Komplet książek dla ucznia zerówki kosztuje ok. 100 zł. Ale rodzice, których pociechy rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, za pełny pakiet podręczników zawierający zeszyty ćwiczeń, podręczniki z płytą CD, zeszyty do ćwiczeń w liczeniu i pisaniu, płytę z piosenkami zapłacą do 215 zł. Plus książka i ćwiczenia do nauki języka obcego (około 50 zł) i religii (15 zł). Ceny podręczników starszych uczniów podstawówki są oczywiście wyższe, choć nie jednakowe. Za nowy komplet podręczników dla uczniów klas drugich i trzecich trzeba zapłacić około 239 zł plus około 70 zł za podręcznik i ćwiczenia do nauki języka angielskiego i około 20 zł za podręcznik i ćwiczenia do religii. W klasach IV?VI za komplet trzeba zapłacić około 400 zł. Za podręczniki gimnazjalistów trzeba zapłacić od 350 do nawet 400 zł. Cena zależy od wydawnictwa i ilości ćwiczeń wymaganych przez nauczycieli. W nieco lepszej sytuacji są rodzice uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Oni nie mają tylu ćwiczeń i w większości odkupują książki od starszych kolegów. Jeżeli odwiedzają w ogóle księgarnię to pytają tylko o pojedyncze egzemplarze. Trzeba zauważyć, że najdroższe w każdym zestawie są podręczniki do nauki języków obcych.
Każdy rodzic wie, że wyprawka dla ucznia to nie tylko stosowne podręczniki. Nie zapominajmy przecież, że uczniom potrzebne są też inne przybory. W tej sferze wyprawki zarówno rodzice, jak i dzieci mogą popuścić wodzę fantazji. Widełki cenowe tych samych produktów są bardzo rożne w różnych punktach. Inne ceny są w księgarniach, inne w kioskach, inne w marketach. Dodatkowo jeśli dziecko domaga się markowych artykułów, wówczas wyprawka może kosztować nawet kilkaset złotych. Wiedzą to najlepiej rodzice najmłodszych uczniów. Maluchy najbardziej ulegają modzie i chcą mieć wszystkie przybory z najmodniejszej, reklamowanej kolekcji. Artykuły z wizerunkami bohaterów znanych bajek i filmów są o kilka, a czasem nawet kilkadziesiąt złotych droższe od pozostałych. Każdy uczeń niezależnie od wieku potrzebuje jeszcze zeszyty. Ich ceny są różne, w zależności od miejsca, w którym chcemy je kupić. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się zeszyty grube, szyte, w twardej oprawie. One w jednym z opoczyńskich sklepów kosztują 2,60 zł (w kratkę) i 2,90 zł (w linię) oraz te tzw. przedmiotowe. Za zeszyty 16?kartkowe trzeba zapłacić ok. 0,60 zł, 32?kartkowe 0,90 zł, 60?kartkowe ok. 1,40 zł, 80?kartkowe 1,80 zł, zeszyt A4 w twardej oprawie kosztuje 5,10 zł, zeszyt do religii zwykły około 1,60, ale już za ten w twardej oprawie trzeba zapłacić około 5,20 zł. Uczniowie potrzebują jeszcze przyborów do pisania, a to wydatek kilku złotych. A przecież ci najmłodsi muszą jeszcze mieć m.in. blok rysunkowy około 1 zł, kolorowy 2,10 zł, blok techniczny 1,40 zł, kolorowy 2,40, papier kolorowy, nożyczki, farby, kredki ołówkowe 1,90 zł, świecowe, 1,40 zł, bambino 5,69 zł, flamastry od 1,40 do 3,90 zł, kredy biała i kolorowa 1,40 zł, dzienniczek ucznia 1,90 zł i itp. Starszym przydadzą się atlasy, słowniki, encyklopedie. Do tego piórnik, na który trzeba wydać od 13,90 do nawet 40 zł. Potrzebny jest też dobry tornister ? od 50 do 100 zł. Większość kupujących wybiera te droższe plecaki, które są bardziej wyprofilowane, usztywnione np. z trzema przegródkami i pojemnikiem na śniadanie. Biorąc pod uwagę fakt, że w młodszych klasach dzieciaki muszą dźwigać naprawdę spore ciężary, te drogie plecki są po prostu zdrowsze dla dzieciaków i bardziej wytrzymałe. Kompletowanie wyprawki szkolnej w dużym stopniu zależy od zasobności portfela rodziców, ale także od upodobań dziecka. Niektórzy rodzice są zdania, że czasami jednak warto wyłożyć więcej pieniędzy na firmowe kredki czy plastelinę niż kupić tańsze produkty, którymi dziecko nie może np. malować, bo rysik się łamie, a z plasteliny schodzi kolor i brudzi ręce. Czasami wybierając się tylko po same drobne rzeczy, typu farby, flamastry, plastelinę itp. może się okazać, że uzbiera się całkiem spory rachunek.
Uczniowie potrzebują jeszcze butów na zmianę, stroju do ćwiczeń, worka na buty. To kolejne, w miarę oszczędności i rozsądnych zakupów, około 200 zł. A przecież początek roku szkolnego to także czas, kiedy wielu rodziców decyduje się uzupełnić garderobę dzieci. Tak wyprawiony uczeń jest już gotowy do pierwszego dzwonka. A przecież z początkiem września nie kończą się szkolne zakupy. Każdego roku wyszykowanie dziecka do szkoły kosztuje coraz więcej, w księgarniach nie widać jednak zbytniej oszczędności ze strony rodziców. Wiadomo, czego się nie robi dla swoich pociech.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (841) z dnia 23 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »