tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Towarzyski Marcin

 
Nie tylko dla solenizantów


Nie bez racji przedstawiamy to imię właśnie teraz. Od świętego Marcina zima się poczyna ? powiada stare przysłowie. Co prawda, tegoroczna "złota polska jesień" jest wyjątkowo długa, ale Liście padają, drogę zaścielają, dla Marcina wiatr je ścina, bo Święty Marcin na białym koniu jedzie. Od wieków 11 listopada ? dzień św. Marcina ? ludowe przysłowia wiązały z końcem jesieni i początkiem zimy.
Pochodzenie imienia sięga czasów mitologicznych ? powstało od imienia rzymskiego boga wojny Marsa. Martinus to po łacinie należący do Marsa, z Marsem związany, marsowy, waleczny, wojowniczy. Na ołtarze zostało wyniesionych 24 Marcinów.
Najsłynniejszym z nich był święty Marcin z Tours (ok. 317?397 r.n.e.). Pochodził z rodziny rzymskiego legionisty, stacjonującego na terenie dzisiejszych Węgier, prawdopodobnie w mieście Szombathely. Po ukończeniu szkoły w Pawii (Włochy) śladem ojca wstąpił do gwardii cesarskiej. W 338 roku wysłany został do Galii. Tradycja głosi, że zimową porą jadąc konno, spotkał koło Amiens skąpo odzianego żebraka. Zdjęty litością, rozciął swój płaszcz na dwie części i jedną z nich podarował nieznajomemu. W nocy zobaczył we śnie Chrystusa, który okryty połą jego płaszcza mówił do otaczających go aniołów: "To Marcin mnie przyodział". Wkrótce po tym zdarzeniu opuścił służbę wojskową i przyjął chrzest. Zamieszkał w Poitiers, gdzie słuchał nauk św. Hilarego. Odwiedził też rodzinne strony, tam do wiary skłonił swoją matkę, ale nie powiodła mu się praca misyjna wśród miejscowych rodaków. Osiadł więc jako pustelnik na wysepce Gallinaria w pobliżu Genui. W 361 roku założył klasztor w Liguge, który dał początek życiu zakonnemu w Galii. W dziesięć lat później lud obrał go biskupem w Tours. Nadal jednak prowadził życie mnicha w założonym przez siebie klasztorze Marmoutier pod Tours. Prowadził też wyprawy misyjne nad środkową Loarą. Zmarł podczas podróży duszpasterskiej 11 listopada 397 roku w Condes. Kult świętego Marcina szybko rozprzestrzenił się w całej Europie i na Wschodzie, a miejsce jego pochówku w Tours rychło stało się celem pielgrzymek. W ikonografii przedstawia się go w szatach biskupich jako jeźdźca na koniu z żebrakiem u stóp. Spotyka się też wizerunki św. Marcina z gęsią, czy też stadem gęsi ? podobno w okresie wielkiego głodu jako biskup nakazał masowo zabijać właśnie gęsi. Według innej legendy miał on skryć się w kurniku przed przyjęciem godności biskupiej i gęsi swym krzykiem zdradziły miejsce jego ukrycia. Jest jednym z najpopularniejszych świętych we Francji, patronem tego kraju, a także patronem żołnierzy, jeźdźców, młynarzy, kowali, krawców, tkaczy i żebraków. Uważany jest również za patrona chroniącego przed ospą.
W Polsce obchody dnia św. Marcina, w średniowieczu kończącego stary rok gospodarczy, wiązały się z pieczeniem, wędzeniem i suszeniem mięsa na zimowe zapasy. Dawna Polska musiała na Marcina mieć zawsze gęsinę na półmiskach. Podczas urządzanych tego dnia uczt świętomarcińskich raczono się głównie gęsim mięsem i świeżym pieczywem, pieczonymi specjalnie na tę okazję bułkami, preclami i rogalami, które obficie zapijano piwem i gorzałką (głównie na Pomorzu i w Poznańskiem). Obyczaj usprawiedliwiał nadmierne jedzenie i picie w tym dniu, bowiem wyrozumiały święty Marcin (także patron oberżystów i piwoszy) miał sprawować specjalną pieczę nad pijakami i żarłokami. Obowiązkiem ucztujących było szczodre dzielenie się mięsem, chlebem i napitkiem z żebrakami i biedotą. Obecnie uczty i poczęstunki świętomarcińskie należą już do rzadkości i nigdy nie bywają tak obfite jak w przeszłości.
Nawet w Poznaniu, gdzie do dziś na odpust św. Marcina piecze się specjalne rogale. Nie ma to jednak wpływu na popularność samego imienia. Szczególnym uznaniem cieszyło się ono w XVI i XVII w., później zainteresowanie nim nieco osłabło, by odzyskać je ponownie w drugiej połowie ubiegłego wieku. Obecnie nosi je prawie 450 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa otrzymała je w ostatnim ćwierćwieczu.
Współczesny Marcin to bardzo ciekawy, interesujący i oryginalny typ człowieka. Natura obdarzyła go bujną wyobraźnią, pogodą ducha i dużym poczuciem humoru. Silny i niezależny, skutecznie broni się przed przeciwnościami losu, ale też często staje w obronie innych. Otwarty i towarzyski, ma swobodny styl życia i na ogół otacza się licznym gronem przyjaciół. Maskuje tym wrodzoną nieśmiałość, która często skłania go do działania na drugim planie. Mimo to jest zawsze optymistą ? kiedy trzeba, wykazuje wystarczająco silnej woli, aby uniknąć życiowych tarapatów. Małomówny, ale za to posługuje się zawsze pięknym fonogenicznym głosem i bardzo poprawnym językiem, o co zawsze niesłychanie dba. Jest ogromnie oczytany, wszechstronnie uzdolniony, z wyraźnie zaznaczającą się przewagą talentów artystycznych, muzycznych, aktorskich i talentem do języków obcych. Posiada również ciągoty literackie i malarskie. Wybiera zwykle zawód adwokata, dziennikarza, pisarza lub duchownego. Sprawdza się też jako handlowiec ? wie gdzie, co i za ile należy kupić, aby w odpowiednim czasie zyskownie sprzedać. Nie znosi tanich flirtów i dzikich zabaw. Żeni się zwykle z piękną kobietą, która jednak pozostaje w jego cieniu. Ceni sobie życie rodzinne, ale i własną niezależność. W życiu ma dużo szczęścia.

Znani imiennicy
Marcin Baran ? poeta, eseista
Marcin Błażewicz ? kompozytor
Marcin Bronikowski ? śpiewak operowy
Marcin Daniec ? artysta kabaretowy
Marcin Dorociński ? aktor
Marcin Kydryński ? dziennikarz muzyczny (syn Lucjana, mąż Anny Marii Jopek)
Marcin Pospieszalski ? klarnecista, skrzypek i kompozytor
Marcin Sendecki ? poeta
Marcin Świetlicki ? poeta, twórca zespołu rockowego Świetliki
Marcin Urbaś ? lekkoatleta
Marcin Wolski ? pisarz, satyryk, dziennikarz

Dni imienin:
30 I, 6 III, 9 i 13 IV, 1, 17 i 18 VII, 8 i 24 X, 3, 11 XI, 7 i 29 XII.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (904) z dnia 7 Listopada 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »