tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 To wczoraj?

 


Nie wiadomo, jak i kiedy ten czas ucieka. Wydaje się, że zaledwie wczoraj pisaliśmy (TOP 44/227/2001 r.): W czwartek, 25 października, o godz. 17.00 w PCPR w Opocznie odbyło się pierwsze, założycielskie spotkanie Klubu Amazonek. W trakcie dwugodzinnego spotkania panie, które już przeszły gehennę choroby (rak piersi) ustaliły, czego oczekują i jakie mają plany na przyszłość. Chcą m.in. spotykać się z prelegentami i lekarzami onkologami, dowiadywać się o najnowszych osiągnięciach nauki w dziedzinie leczenia raka piersi, ale ? i to może najważniejsze ? spotykać się z innymi amazonkami, aby wymieniać doświadczenia (?). I choć wydaje się, że to było zaledwie wczoraj, to nie wiadomo kiedy minęło już dziesięć lat istnienia Stowarzyszenia OKA.
We wrześniu 2001 r. niewielka grupa kobiet postanowiła powołać do życia klub zrzeszający kobiety po przebytej chorobie onkologicznej. W grupie założycielskiej była Bogusia Chmielewska (zmarła 26 lipca 2006 r.), Janina Białuska, Zofia Karasińska, Maria Jesionek. Początkowo spotkania odbywały się w siedzibie PCPR, potem amazonki znalazły swe miejsce w siedzibie WTZ. Pierwsza przewodnicząca klubu, Bogusia Chmielewska, szybko doprowadziła do przekształcenia klubu w stowarzyszenie. Od początku swą pomocą i radą służył lekarz Marek Tichek.
Stowarzyszenie OKA dało kobietom możliwość wzajemnego wsparcia. Zamiast zamykać się w czterech ścianach własnych domów spotykały się w każdy drugi wtorek miesiąca, by odnaleźć radość życia, podzielić się wiadomościami, wesprzeć duchowo. Ale nie tylko amazonki stopniowo wzbogacały się w sprzęt do rehabilitacji. Zaczęły też brać udział w spartakiadach sportowych, organizowały wycieczki, warsztaty szkoleniowe. Co roku brały też udział w pielgrzymkach amazonek do Częstochowy. Były aktywne, zawierały nowe przyjaźnie, wspólnie obchodziły święta i spotykały się na imieninach.
Obecnie OKA liczy 45 członkiń.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (748) z dnia 11 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »