tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 To już dziesiąte

 
Kusoki – tradycyjna, wiejska zabawa w ostatni dzień karnawału. Kiedyś uczestniczyły w tej zabawie całe wsie, każdy przynosił, co mógł i co miał najlepszego. Zawsze kończyła się tuż przed północą, przed środą popielcową



Kapitalny występ „Tramblanki” (foto: E. Zagdański)


Tradycję żegnania karnawału wskrzesił 10 lat temu ówczesny dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Tadeusz Głogowski. Chciał w ten sposób podziękować za społeczną pracę paniom z kilku (wtedy) Kół Gospodyń Wiejskich, działających na terenie naszej gminy. Pierwsze kusoki miały prawie kameralny charakter. Dość powiedzieć, że ta pierwsza impreza odbyła się w sali kawiarnianej i miała służyć integracji gospodyń. Panie przygotowały tradycyjne, tłuste potrawy, bo przecież nadchodził długi okres postu. Do tego oczywiście smakowite ciasta i... masa dobrego humoru – cięte przyśpiewki, żartobliwe monologi itp. oraz skoczna muzyka do tańca.
Dziś kół gospodyń przybyło. Jest ich już 21, a w ostatnim tygodniu zawiązało się kolejne, 22 – w Adamowie. Na co dzień aktywnie działa w nich blisko 300 kobiet, które nadal chcą podtrzymywać dobrą tradycję żegnania karnawału. Tym razem, jako że był to okres wyjątkowo długi, do przełomu zimy i wiosny, wystrój sali w świetlicy w Bukowcu Opoczyńskim nawiązywał w barwach do zimowej bieli i bliskiej już wiosennej zieleni. Członkinie wszystkich 21 funkcjonujących kół oraz po raz pierwszy, gościnnie, panie z koła w Adamowie, przygotowały jak zwykle smaczne i urozmaicone potrawy. Chylimy czoła przed ich pracowitością, bo która z pań domu potrafiłaby zręcznie ulepić 500 pierogów?!
Panie z KGW na swoją imprezę (współorganizowaną z MDK) zaprosiły sołtysów, radnych, strażaków z OSP, z którymi najczęściej przecież współpracują na co dzień i wśród których wielu jest życiowymi partnerami. Poproszeni zostali też ci, którzy wspomagają finansowo działalność kół, czyli samorządowcy gminy i miasta Opoczno.
Dziesięciolecie było doskonałą okazją do podziękowań przewodniczącym kół, które poświęcają sporo własnego czasu, by kultywować piękna tradycję. Dyrekcja MDK wręczyła paniom drobne, typowo kobiece upominki: kolorowe chusty i korale. Gminna przewodnicząca KGW Anna Orłowska uhonorowana została Orderem Serca Matkom Wsi, który wręczyli jej prezes Zarządu Rejonowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych wraz z przewodniczącą Rady Regionalnej KGW.
Nie zabrakło podziękowań za codzienną pracę wszystkich pań – tej wykonywanej w domu, jak i w kołach. Docenili to samorządowcy, wręczając paniom kwiaty. Szczególne podziękowania skierowano do twórczyni ludowej Weroniki Gruszeckiej z Wygnanowa, która krzewi kulturę i tradycję ziemi opoczyńskiej. Otrzymała ona list gratulacyjny i upominek.
Po części oficjalnej, którą poprowadziły wspólnie dyrektorka MDK Monika Matusiewicz wraz z Anną Orłowską, przyszedł czas na zabawę, którą rozpoczął występ „Tramblanki”. Choć miejsca do tańca było bardzo mało, to jednak występ tramblanki był jak zwykle brawurowy i profesjonalny. Pokazali oni obyczaje ostatkowe nie tylko opoczyńskie, ale i z innych regionów kraju. Ciekawym i wywołującym salwy śmiechu, był konkurs z rogalikami, które zawierały pytania związane z kusokami i tradycją ludową.
Potem był czas na występy artystyczne, które przygotowały panie z Sitowej, Bukowca, Kraśnicy, Brzustówka, Januszewic, Woli Załężnej i Różanny. Jak zwykle były to cięte przyspiewki i masa dobrego humoru, szczególnie podczas występów kabaretów z Brzustówka, Januszewic i Kraśnicy. Po raz pierwszy (chyba?) zgromadzeni wołali o bisy! Trzeba tu dodać, że po raz pierwszy efekty swej pracy z ludowymi zespołami śpiewaczymi mogła zaprezentować Kamila Biniek, która prowadzi dziś pracę w czterech kołach, a zaledwie kilka miesięcy temu zastąpiła poprzedniego kapelmistrza. I trzeba przyznać, że choć czasu nie było zbyt wiele, to paniom udało się przygotować najprawdziwsze i profesjonalne show, dzięki któremu aktywnie bawili się wszyscy obecni.
Jak zwykle nie mogło zabraknąć bardzo smacznych ludowych potraw, którymi były: barszczyk biały, pierogi z mięsem i z grzybami, bomby, gołąbki, kapusta z grochem, barszczyk z pasztecikami i kasza gryczana. Blisko czterysta osób, biorących udział w tej zabawie, naprawdę musiało potem oddać się intensywnym tańcom, by choć w części spalić nadmiar kalorii.
Nowością tych kusoków był brak oddzielnego stołu dla zaproszonych gości. Jeśli zaproszony gość pochodził z danej wsi, to siadał przy wspólnym stole. I tak np. burmistrz bawił się z paniami z KGW Dzielna, przewodniczący Rady – z KGW Bukowiec itd. Wydaje się nam, że jest to bardzo dobry pomysł, który służy jeszcze lepszej integracji.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (712) z dnia 4 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »