tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 To już 73 lata

 
W sobotę, 1 września przypadła 73. rocznica wybuchu wojny, która pochłonęła najwięcej ofiar w historii świata. 73 lata temu na polskim niebie pojawiła się złowroga ?czarna wrona?, zbombardowano Wieluń i rozpoczęła się II wojna światowa?


Bezpośrednie zagrożenie ziemi opoczyńskiej nastąpiło już w pierwszych dniach wojny. 2 września miał miejsce nalot bombowy na stację kolejową w Opocznie. W następnych dniach odbywały się kolejne bombardowania naszego miasta oraz okolicznych wsi. Ponad 1200 zabitych i setki rannych to bilans pierwszych nalotów.
Zawierucha wojenna bardzo szybko ogarnęła ziemię opoczyńską. Wielu mieszkańców powiatu opoczyńskiego znalazło się w szeregach Wojska Polskiego. W pierwszych dniach września na wojnę wyruszyli także strzelcy ze Związku Strzeleckiego. Na ulicy Staromiejskiej, w budynku komendy policji zebrali się rezerwiści Wojska Polskiego, którzy wraz z policjantami wyruszyli na wschód. W tym czasie w okolicach Opoczna stoczono wiele krwawych bojów z armią niemiecką i dzielnie stawiano czoła najeźdźcom. Pomimo heroicznej obrony, hitlerowcy wkroczyli do Opoczna. W tragicznym wrześniu 1939 roku nasze państwo nie było w stanie przeciwstawić się potędze wroga. Opocznianie nie poddali się, tworzyli zręby konspiracji oraz organizowali pomoc dla oddziału majora Hubala.
Patriotyczne uroczystości wspólnie z powiatem zorganizował Urząd Miejski. Rozpoczęła je msza w kościele pw. świętego Bartłomieja, celebrowana przez księdza dziekana Jana Serszyńskiego w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele władz powiatu, miasta, organizacje kombatanckie, przedstawiciele szkół i mieszkańcy. W modlitwie polecano bożemu miłosierdziu poległych w czasie wojny.
Po mszy uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Wdzięczności, gdzie zostały złożone okolicznościowe wiązanki, zapalono także znicze. Uroczystość na placu Strażackim poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego, Tomasz Łuczkowski. Zwrócił uwagę zgromadzonych pod pomnikiem na to, że II wojna światowa to jeden z najtragiczniejszych ? o ile nie najtragiczniejszy ? okres dla narodu polskiego, Europy i świata. ? Dziś spotykamy się po to, by oddać hołd bohaterom tego tragicznego czasu w dziejach Polski ? powiedział.
Do zebranych przemówił również przewodniczący Rady Miejskiej, Zdzisław Wojciechowski. Mówił o pierwszych dniach września 1939 roku na ziemi opoczyńskiej, przypomniał również najistotniejsze wydarzenia sprzed 73 lat. Zaznaczył, że moralnym obowiązkiem wszystkich Polaków jest zachowanie pamięci ku przestrodze, by nigdy nie powtórzył się tamten czas. Jesteśmy bowiem odpowiedzialni za przekazanie idei pokoju, braterstwa i przyjaźni obecnie oraz przyszłemu pokoleniu. ? Pamięcią czcijmy poległych, oddajmy im hołd. Pamięcią otaczajmy weteranów walki o niepodległość Polski na wszystkich frontach świata. Sybiraków ? tych, którzy pozostali na nieludzkiej ziemi i tych, którym dane było powrócić do ojczyzny. To wy ? kombatanci spod znaku Orła Białego tworzycie tę chlubną historię. Oby już nigdy mieszkańców naszego kraju i żadnego innego, nie budziło wycie syren i świst spadających bomb ? powiedział Zdzisław Wojciechowski.
Po uroczystościach na zamku kazimierzowskim odbyło się spotkanie kombatantów z przedstawicielami władz gminnych i powiatowych.



Poczty sztandarowe na placu Strażackim



Kwiaty składają opoczyńscy kombatanci


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (791) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »