tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Test zdrowia

 

W bezpłatnym teście przygotowanym przez portal internetowy Onet.pl, redakcję MedOnet.pl oraz Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że Polacy nie robią podstawowych badań profilaktycznych, nie mierzą ciśnienia, nie sprawdzają poziomu cholesterolu, ani cukru we krwi. Do lekarza chodzą tylko wtedy, gdy coś im dolega.
Narodowy Test Zdrowia dostępny jest na stronie www.medonet.pl. Ankietę wypełniło ponad 120 tys. respondentów. Prawie co druga osoba, która wzięła udział w teście, ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Tymczasem według raportu WHO nadmierna masa ciała jest jedną z głównych przyczyn umieralności w krajach rozwiniętych. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i cukrzycy oraz wystąpienia powikłań sercowo–naczyniowych, np. zawału lub udaru. Połowa respondentów, biorących udział w teście ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Wielu z nich nie zna swoich wartości stężenia cholesterolu. Takie badania powinni robić wszyscy zdrowi dorośli co 5 lat. Zbyt wysoki poziom cholesterolu to główny czynnik ryzyka zawału serca lub udaru, czyli najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. Z wyników testu wiadomo także, że ponad połowa osób, które zdecydowały się wypełnić test, nie zna poziomu cukru we krwi. Specjaliści ostrzegają, że przecież u połowy chorych cukrzyca ma przebieg bezobjawowy i dlatego zaleca się rutynowe oznaczanie stężenia glukozy na czczo po 45. roku życia co najmniej co 3 lata. Nieleczona cukrzyca może powodować całkowitą niewydolność nerek, utratę wzroku lub konieczność amputacji kończyny. Poza tym zwiększa ryzyko wystąpienia bardzo wielu powikłań takich, jak zawał serca czy udar mózgu. Trochę lepiej jest ze znajomością ciśnienia, które znało ponad 60% uczestników Narodowego Testu Zdrowia Polaków, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zaskakujący jest fakt, że w odróżnieniu od wielu polskich badań epidemiologicznych odsetek chorych z prawidłowymi wartościami ciśnienia był wysoki, sięgający nawet 60% w starszych grupach wiekowych. Oznacza to jednak, że około 40% respondentów miało nadciśnienie. Tymczasem to główny czynnik ryzyka udaru mózgu, zawału, niewydolności serca i nerek. Każda osoba dorosła powinna mierzyć ciśnienie tętnicze przynajmniej raz w roku oraz przy każdej wizycie u lekarza, bo tylko okresowe pomiary pozwalają na wczesne rozpoznanie nadciśnienia tętniczego przed rozwojem powikłań. Niepokojące jest też to, że 1/4 osób biorących udział w teście pali papierosy. To tym bardziej niebezpieczne, że wielu respondentów może mieć rodzinną predyspozycję do szeregu chorób przewlekłych, których przebieg zaostrza palenie tytoniu.
Pocieszające jest to, że prawie 2/3 uczestników testu uważa się za osoby zdrowe, pozostałym najczęściej doskwierają nadciśnienie tętnicze, bóle kręgosłupa, głowy, kości i stawów oraz depresja.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (708) z dnia 4 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »