tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Terapia przy użyciu sztuki

 
Biblioteka Pedagogiczna poleca

Arteterapia to leczenie przy użyciu sztuki. Polega na wykorzystaniu różnego rodzaju technik plastycznych w oddziaływaniach terapeutycznych i poprawczych, czego efektem są pozytywne zmiany zachowania jednostki i postawy wobec siebie i innych, co wpływa często na poprawę relacji z innymi ludźmi. Arteterapia działa zatem pozytywnie na osobowość człowieka. Często oprócz odpowiednich technik arteterapeutycznych wykorzystywane są też elementy wizualizacji, które mają pobudzić wyobraźnię danej osoby. Działania te stosowane są m.in. w przezwyciężaniu stanów lękowych u dzieci, zwiększeniu ich samoakceptacji, wzbudzaniu wiary we własne siły.
Przykładem pozycji, gdzie wykorzystana została wizualizacja z elementami arteterapii w przezwyciężaniu nieśmiałości u dzieci jest książka Joanny Gładyszewskiej–Cylulko: Wspomaganie dzieci nieśmiałych poprzez wizualizację i inne techniki arteterapii. – Wyd. 2. – Kraków: „Impuls”, 2010 nr inw. 29 936.
W publikacji tej autorka dzięki odpowiedniej literaturze i swoim doświadczeniom ukazuje własną koncepcję wizualizacji z wybranymi technikami arteterapeutycznymi. Polega ona na świadomym pobudzaniu wyobraźni dziecka nieśmiałego dzięki odpowiedniej muzyce, słowu, wzmacnianej technikami arteterapii, czego efektem jest wzbudzenie w nim przekonania, że jest ono w stanie poradzić sobie w trudnych sytuacjach społecznych. Każda sesja terapeutyczna, jak sugeruje autorka, składa się z następujących części: 1) wprowadzania w dobry nastrój, 2) ćwiczeń oddechowych, 3) wizualizacji przy muzyce 4) przekazywania informacji zwrotnej.
Przebieg sesji terapeutycznych na przykładzie pięciorga dzieci ukazuje w rozdziale 5. Dzieci trafiły do autorki na życzenie rodziców zaniepokojonych zachowaniem ich w obecności innych osób, tj. rówieśników, nauczycieli czy wychowawców. W rozdziale 6. autorka przedstawia wyniki badań uzyskane dzięki arkuszom obserwacji dzieci. Na ich podstawie stwierdza, że wizualizacja z wybranymi technikami arteterapii wspomaga rozwój emocjonalno–poznawczy dzieci nieśmiałych, prawdopodobnie przyczynia się do redukcji lęku, wpływa na zwiększenie aktywności werbalnej, aktywności motorycznej, jak i na zwiększenie ekspresji twórczej.
Omawiana pozycja nie wyczerpuje zdaniem autorki zagadnienia, ale może być przyczynkiem do dalszego pogłębiania problematyki wizualizacji i arteterapii, a także zagadnień nieśmiałości.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (717) z dnia 8 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »