tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdrowie

 Targi miłości

 
Przed wiekami istniały istoty, które miały cztery ręce, cztery nogi, dwie głowy i wspólne serce. Jednak bogowie rozdzielili je na pół, bo bali się ich potęgi. Tak powstali mężczyzna i kobieta. Od tej pory poszukują się po świecie, bo sami czują się niepełni i cierpią. Dopiero gdy odnajdą swoją połówkę, stają się szczęśliwi

Ten piękny obraz miłości ma prawie dwa i pół tysiąca lat i jest autorstwa Platona i przedstawiony jest w dialogu ?Uczta?.

Miłość od pierwszego wejrzenia
Wielu ludzi pragnie doświadczyć nagłej, oślepiającej, prawdziwej miłości, kiedy to spotyka się ?swoją prawdziwą połówkę?. W takiej chwili czas zatrzymuje się a serce bije z całej siły. Człowiek czuje, że właśnie stało się to, o czym marzył przez całe życie, nawet jeśli wcześniej nie zdawał sobie z tego sprawy ? jest zakochany, już na zawsze.
Ten romantyczny obraz sposobu dobierania się w pary niestety bardzo odbiega od faktycznego stanu rzeczy. Zabrzmi to przyziemnie, ale wyboru partnera dokonuje się raczej na podobieństwo selekcji towaru na targu, na którym każdy pragnie zdobyć ?produkt? jak najwyższej jakości, więc przebiera w tym, co widzi. Ponieważ najlepsze ?towary? są też rzadkie, drogie i jest na nie największy popyt, to zwykle trzeba się zadowolić tym, co wpadnie w ręce.
Oto sugestywny eksperyment, pokazujący jak ludzie dokonują wyboru partnera.

Numerki na czole
Psychologowie zebrali sto osób i nakleili im na czole numerki od 1 do 100. Wszyscy badani widzieli numery na czołach innych ludzi, ale nie znali swoich. Proszono ich następnie aby krążyli po pomieszczeniu i wybrali sobie do pary osobę o najwyższym numerze.
Okazało się, że ludzie połączyli się nieprzypadkowo. Wysokie numerki połączyły się w pary z innymi wysokimi, zaś niskie z niskimi. Dlaczego tak się stało? Otóż wokół ludzi z wysokim numerkiem (np. 99, 89 itp.) był tłok kandydatów do pary. Te osoby mogły przebierać, więc wybierały do pary też kogoś o najwyższym możliwym numerze. Osoby z niskimi numerkami łączyły się z tym kto został wolny, a wolne pozostawały tylko niskie numery.

Szczęście małżeńskie
Życie jest oczywiście bardziej skomplikowane, ale wiele wskazuje na to, że łączeniem się w pary rządzą podobne mechanizmy ? ludzie tworzą pary na zasadzie podobieństwa atrakcyjności (atrakcyjny ? atrakcyjny, nieatrakcyjny ? nieatrakcyjny). Badacze odkryli w dodatku, że jest to korzystne! Te pary, które są dobrane pod względem atrakcyjności są też bardziej zadowolone i dłużej są ze sobą.
W parach niedobranych pod względem atrakcyjności ludzie czują się mniej szczęśliwi, te pary częściej się też rozpadają. Zaskakujące okazało się, że w owych ?ukośnie? dobranych parach rozczarowane są obie strony! Niezadowolenie osoby bardziej atrakcyjnej wydaje się zrozumiałe. Jednak osoba mniej atrakcyjna także nie jest szczęśliwa ? jest niepewna partnera i przeżywa poczucie winy z powodu niemożności kompensowania jego atrakcyjności.

Czym jest atrakcyjność?
Sprowadzenie miłości do atrakcyjności jest oczywiście niewybaczalnym uproszczeniem, choć wzajemna atrakcyjność, to ważny element udanego związku.
Warto powiedzieć, że pojęcie atrakcyjności ma inne znaczenie, gdy mówimy o kobietach i mężczyznach. Na ?rynku miłości? kobieta atrakcyjna, to zwykle kobieta piękna. Atrakcyjny mężczyzna to niekoniecznie mężczyzna przystojny. Może też być inteligentny, opiekuńczy, pracowity, zaradny, zamożny, dominujący itp. Dlatego choć niektóre pary wydawać się mogą niedobrane pod względem wyglądu, to zwykle są dobrane pod względem szeroko rozumianej atrakcyjności, co dobrze wróży trwałości związku.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (762) z dnia 17 Lutego 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »