tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam drewno opałowe i kominkowe tel ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XXVIII

 
Kuraszków leży 15 km na północ od Końskich, zupełnie na uboczu powiatu opoczyńskiego (11,5 km, ale drogami okrężnymi). Miejscowość gwarowo jest nazywana Kuraskowem, a przez mieszkańców wioski została umownie podzielona na dzielnice, do których należą Brzeziny, Dzielna, Górki, Pod Górkami, Podlas oraz Stare Pole. Jak przez lata zmieniała się nazwa Kuraszków i skąd ona pochodzi, przeczytacie w kolejnym artykule z cyklu

Pierwsza wzmianka na temat nazwy tej wioski pojawia się w zapiskach z 1508 roku. Wówczas przybrała ona formę "Kuraszkow". W 1520 roku nastąpiły istotne zmiany na polu językoznawczym i nazwa ta ewaluowała do "Curasskow". W 1577 roku przeistoczyła się w "Kuraskow", by w 1789 roku osiągnąć obowiązującą do dziś postać "Kuraszków".
Etymologia nazwy nie jest do końca jasna. Jedne źródła onomastyczne podają, że pochodzi od nazwy osobowej Kuraszek, a swą ostateczną formę osiągnęła poprzez zastąpienie sufiksu ?ek, zakończeniem ?ów. Popierający tę tezę są zdania, że sufiks ?ów sugeruje nazwę dzierżawczą, czyli taką, która informuje o tym, jak nazywali się założyciele nowo powstałej miejscowości. Bardzo prawdopodobne jest zatem, że pierwszym właścicielem wsi Kuraszków był człowiek o imieniu lub pseudonimie Kuraszek.
Inne źródła podają natomiast, że nazwa tej wioski, owszem, pochodzi od kuraszka, jednak nie jest to żaden założyciel, a zwierzę. W słownikach staropolskich kuras (zdrobniale kuraszek) oznacza koguta. Pochodzenie tej nazwy być może wzięło się zatem od tego, że w momencie gdy się ona formułowała, kuraszkowianie mieli w swoim posiadaniu niemałą liczbę kogutów.
Badania trwają.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (824) z dnia 26 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »