tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XV

 
Znajdujące się 10 km od Opoczna Stużno, istniało już w XV wieku. Jak na przestrzeni wieków zmieniała się nazwa miejscowości i skąd ona pochodzi oraz jak ewaluowała sama miejscowość, dowiecie się z kolejnego artykułu z cyklu

Nazwa miejscowości z biegiem lat niewiele się zmieniła. W XV wieku brzmiała ona Stoszno, następnie Stożno, by z czasem osiągnąć obowiązującą do dziś formę Stużno.
W początkach swego istnienia, wieś była własnością rodziny Petrykowskich i liczyła wówczas siedem łanów. W XVI wieku przeszła w posiadanie Strużeńskich, a na przełomie XVIII i XIX wieku, właścicielką Stużna była Urszula z Morsztynów Dębińska, która to przekazała je córce Salomei z Dębińskich Wielhorskiej. Po niej natomiast dobra przejęła Maria z Wielhorskich Giedroyć.
Stużno w 1775 roku składało się z dwóch odrębnych majątków. Pierwszy z nich obejmował folwark, browar i osiem chałup, drugi natomiast dwór, browar i pięć chałup chłopskich. W 1863 roku miały tu miejsce ruchy antyszlacheckie. W 1866 roku, w czasie uwłaszczenia, w części włościańskiej było trzydzieści sześć gospodarstw obejmujących 658 mórg ziemi. Było to za czasów księżnej Marii Giedroyć. W skład tych dóbr wchodziły między innymi dwie osady przemysłowe: Góźdź i Drynia oraz wysokopienny las o powierzchni 723 mórg.
W 1895 roku majątek uległ parcelacji, dając początek kolonii Stużno.
We wsi znajdują się resztki dawnego obronnego dworu, prawdopodobnie z przełomu XVI i XVII wieku, który stał na wyspie otoczonej fosą. Został on rozebrany na początku XX wieku. Na brzegach fosy zachowały się jeszcze ślady po przyczółku mostowym. Dziś w Stużnie znajduje się kaplica pw. Podwyższenia Krzyża oraz dwie kapliczki. Przez wieś przepływa struga, której to ? prawdopodobnie ? Stużno zawdzięcza swoją nazwę. Struga ? Strużno ? Stużno.
Mieszkańcy wsi podzielili miejscowość na kilka umownie nazwanych części, wśród których znajdują się Duk, Gawrony, Klin, Stużnica oraz Za Cegielnią. Działa tu także świetlica wiejska oraz znajduje się boisko sportowe. Obecnie w Stużnie mieszka prawie dwustu mieszkańców.
Dwa kilometry dalej od Opoczna, znajduje się natomiast Stużno Kolonia, sąsiadująca z miejscowościami leżącymi na terenie aż trzech województw: Sielcem, Kuraszkowem (woj. łódzkie), Gościńcem (woj. mazowieckie) oraz Kamienną Wolą (woj. świętokrzyskie). W drugiej połowie XIX wieku, w związku z parcelacją majątku Stużyńskich, ukształtował się podział na kolonię Stużno Południowe i kolonię Stużno Północne. Do dziś zachował się natomiast podział wsi na dwie części związane z charakterystycznym ukształtowaniem terenu. Na przełomie XVI i XVII wieku powstał we wsi budynek obronny usytuowany na wyspie otoczonej fosą. Do dziś na miejscu dawnego zamku znajdują się jego pozostałości. Przy drodze do tej miejscowości znajduje się natomiast jedyna w gminie kapliczka z napisem o treściach patriotycznych.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (816) z dnia 1 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »