tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XV

 
5 km od Opoczna znajduje się liczący sześciuset mieszkańców Ostrów. Jest to jedna z najstarszych wsi z gminy, która powstała już w okresie średniowiecza

Ostrów położony jest w pobliżu rozległych łąk, bagien i błot, przez które przepływają Drzewiczka i Wąglanka z dopływami. Tworzą one urokliwe zakola, starorzecza i wysepki, które są prawdziwą ucztą dla oka. W miejscowości do dzisiaj spotkać można malownicze, zapomniane przez czas, kryte strzechą chłopskie chaty.
Był niegdyś wsią królewską. W 1660 roku miejscowość została zwolniona z daniny zbożowej, ze względu na piaszczyste i jałowe grunta. W tym czasie, jak opisuje urzędnik królewski, rosły tu liche zarośla, a lasów zupełnie było brak. Niemniej jednak tutejsza ludność musiała obrabiać wołami dwudniową pańszczyznę i prząść określoną ilość przędzy. W latach 60. XVII wieku we wsi mieszkało pięciu kmieci i jeden zagrodnik, a w 1784 roku wieś liczyła dziewięciu półrolników i dwóch zagrodników oraz dziewięciu włościan. Pięć lat później, Ostrów liczył jedenastu gospodarzy. W 1827 roku natomiast, w miejscowości było już piętnaście domów i dziewięćdziesięciu dziewięciu mieszkańców. W latach 1830?32 powstały w Ostrowie ?cmentarze choleryczne?, których miejsce położenia znaczy dziś kamienna figura.
W XIX wieku nastąpił intensywny rozwój wsi. Na przełomie XIX i XX wieku liczyła 28 domostw i 190 mieszkańców, a w okresie międzywojennym w Ostrowie było już 50 domów i 264 mieszkające w nich osoby.
Etymolodzy spierają się, czemu ta miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Jedni uważają, ze słowo ostrów oznaczało niegdyś bór, czyli przestrzeń lasu, w którym znajdowało się sześćdziesiąt barci. Zdecydowana większość optuje jednak za tym, że nazwa wsi ma korzenie topograficzne i znaczyła dawniej to samo co wyspa. Zatem ostrów, według nich, to teren oblany wodą. Ta hipoteza jest bardziej prawdopodobna od powiązania nazwy z borem, ponieważ miejscowość, jak już wcześniej wspomnieliśmy, położona jest nad rzekami, które w czasie wiosennych roztopów wylewały, tworząc półwyspy.
Częścią dzisiejszego Ostrowa są grunty istniejącej kiedyś wsi Świnna, która położona była między Ogonowicami, Sitową i Ostrowem. Obecnie w miejscowości znajduje się kilka przydrożnych figurek, z których najstarsza pochodzi z 1902 roku. Ciekawą atrakcją dla zwiedzających wieś są niewątpliwie ruiny dawnego młyna, znajdującego się nad Drzewiczką. Wśród mieszkańców popularne są zwyczajowe nazwy części wsi: Budki, Duży Koniec, Grudki, Kołek, Krzaki, Lumbardy, Mały Koniec, Pod Lasem, Porąbki, Smugi i Świnna.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (811) z dnia 25 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »