tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XLI

 
W ubiegłym numerze zakończyliśmy odkrywanie tajemnic związanych z poszczególnymi nazwami miejscowości położonych w gminie Białaczów. W tym numerze ruszamy w Poświętne. W artykułach dotyczących tej gminy omówimy osiemnaście wiosek, z których piętnaście ma status sołectwa. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie skąd pochodzi nazwa Anielin i kiedy pierwszy raz pojawiła się w zapiskach historycznych

Anielin to miejscowość położona około 30 km od Opoczna. Pierwsze wzmianki na temat nazwy tej wioski pojawiają się w 1900 roku. Widnieje ona jako Anielin Wieś w "Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich". W 1967 roku w Spisie Miejscowości Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zawarta jest już w formie obowiązującej do dziś.
Dawniej tę wieś nazywano "majdanami". To określenie, tureckiego pochodzenia, stosowano kiedyś do nazwania placu w wiosce. Teren ten miał znaczenie gospodarcze, jako miejsce handlu lub składowania różnych towarów i pakunków. Obecnie, w języku potocznym, oznacza podwórze lub dziedziniec. "Majdanami" nazywano także wykarczowane miejsce w lesie, służące do obróbki drewna lub wypalania węgla drzewnego. Zatem Anielin w gminie Poświętne określany był "majdanami" zapewne dlatego, że stanowił osadę robotników leśnych.
Miejscowość ta została założona około 1845 roku na prawie wieczystodzierżawnym przez właścicielkę Studzianny Anielę Wąsowicz?Czarnecką i to jej zawdzięcza swoją nazwę. Jest to zatem nazwa dzierżawcza utworzona od imienia Aniela. Według zasady zawartej w "Nazwach miejscowych Polski" Kazimierza Rymuta, nazwy dzierżawcze zakończone na ?in, ?ina, ?ino, tworzone były głównie od nazw osobowych zakończonych na samogłoskę ?a. Tak też było i w tym konkretnym przypadku.
Według danych statystycznych w 1881 roku w Anielinie było 25 domów i 166 mieszkańców. W 1931 roku miejscowość zamieszkiwało aż 217 ludzi, a obecnie liczba mieszkańców całego sołectwa Anielin oscyluje w granicach 150. Sołectwo to położone jest w zachodniej części gminy Poświętne i ma 1362,42 ha. Teren objęty działaniem sołectwa zawiera w swoim zakresie: Anielin, Ceteń, Ceteń?Gajówkę, Fryszerkę, Kępę, Stawy i Wytokę.
W tej wsi poległ 30 kwietnia 1940 roku major Henryk Dobrzański?Hubal.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (837) z dnia 26 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »