tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XCII

 
Mariampol to wioska w gminie Paradyż, która jest oddalona od Opoczna o niecałe 18 km. Do tej pory nie opublikowano wielu materiałów na temat tej miejscowości, jednak dotarliśmy do źródeł z 1885 roku, w których ta wieś była wzmiankowana. Skąd pochodzi nazwa tej miejscowości i jakie wydarzenia są z nią związane? O tym w kolejnym artykule z cyklu


W lokalnych źródłach nie znaleźliśmy żadnej wzmianki na temat Mariampola. Również dotychczas niezawodne publikacje Marii Kamińskiej, Jana Dekowskiego, Kazimierza Rymuta i Stanisława Rosponda, tym razem nie zawierają żadnej informacji odnośnie tej wsi.
Na pierwszą adnotację o Mariampolu natknęliśmy się w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich", wydawanego w latach 1880?1914, pod redakcją Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego. W tomie szóstym publikacji z 1885 roku, znaleźliśmy wzmiankę o Mariampolu w powiecie opoczyńskim, który wówczas położony był w gminie Radonia oraz należał do parafii Wójcin.
O tym, że w słowniku mowa o omawianej dziś przez nas miejscowości, świadczy odległość w kilometrach dzieląca Mariampol od Opoczna, podana obok nazwy wioski wzmiankowanej w publikacji. W słowniku napisano także, że wieś ta została założona w "obecnym stuleciu", mając zatem na uwadze datę wydania, dowiedzieliśmy się, że Mariampol istnieje od XIX wieku.
Jest tam także informacja, że powstał na gruntach Mikułowic. Wszystko możliwe, bowiem obecnie Mariampol dzielą od tej wsi niecałe 4 km. W słowniku znaleźliśmy także informację, że wówczas miejscowość ta była wsią włościańską i w 1885 roku liczyła 23 domy oraz 120 mieszkańców.
Pierwsza pisemna wzmianka na temat Mariampola pochodzi z 1877 roku. Wówczas tę wioskę notowano jako Marjampol. W 1885 roku ewoluowała do Maryampol, by w 1933 roku powrócić do pierwotnej formy. W 1952 roku pojawiła się obowiązująca do dziś postać, a mianowicie Mariampol.
Nazwa Mariampol, która w wolnym tłumaczeniu oznacza gród Maryi, stanowi wyraz wdzięczności wobec Matki Bożej za szczególną opiekę. Składa się z dwóch łatwych do interpretacji członów: Mariam? (w nawiązaniu do Marijam?) oraz pol? (w kontekście: pole), które w tym wypadku oznacza miasto, miejscowość, gród.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (894) z dnia 29 Sierpnia 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »