tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LXXXIV

 
Dorobna Wola to miejscowość w gminie Paradyż, która jest oddalona od Opoczna o 16 km. Skąd pochodzi nazwa tej wioski i jak kształtowała się ona na przestrzeni lat? O tym w kolejnym artykule z cyklu


Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1921 roku i wówczas nazwa brzmiała identycznie, jak obecnie, tj. Dorobna Wola. Według językoznawców, jest to nazwa porównawcza, odnosząca się do przymiotnika dorobny, oznaczającego pochodzącego z dorobku, zapracowanego, nabytego pracą.
Ta wioska należy do sporej, na terenie powiatu, grupy nazw, nawiązujących do cech gruntu lub okolicy. Poprzez te nazwy można poznać dawne naturalne warunki osadnicze. Według onomastyków, Dorobna Wola to miejscowość, w której niegdyś gospodarz, zapewne ze względu na urodzajną ziemię, mógł się dorobić pokaźnego majątku. Nie poddajemy w wątpliwość, że i do tej pory tak tam jest.
Również drugi człon tej nazwy jest znany w regionie i był dokładnie omawiany w naszym cyklu przy okazji np. Woli Zalężnej czy Wólki Karwickiej. W numerze 15 z 12 kwietnia 2013 roku na łamach naszego tygodnika ukazał się również dość obszerny artykuł nt. Woli, Wólek i Kolonii. Zainteresowanym przypominamy, że w średniowieczu, zwłaszcza w okresie kolonizacji na prawie niemieckim, niektóre nowo zakładane osady otrzymywały pewne ulgi, głównie w robociźnie i daninach, na określony czas, by mogły szybciej się rozwinąć. Uwalnianie od świadczeń często utrwalane było w nazwie Wola. Wyraz ten jest pochodną czasowników pozwolić i zezwolić, zatem słowo to z jednej strony podkreślało przywilej wolnizny, a z drugiej wolę sprawczą pana nakazującego swoim poddanym zamieszkanie w określonym miejscu. Nowe osady często zamieszkiwali ludzie przesiedleni z jednej, konkretnej miejscowości.
Dorobna Wola w latach 1975?1988 administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (886) z dnia 4 Lipca 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »