tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LXIX

 
Góry Trzebiatowskie to miejscowość oddalona o 29 km od Opoczna. Skąd pochodzi nazwa tej wioski?

Góry Trzebiatowskie powstały w XIX wieku na ziemiach Trzebiatowa, wsi która wówczas istniała w powiecie opoczyńskim. Należały wówczas do gminy Zajączków i parafii w Błogiem Sklacheckim. Z danych demograficznych wiadomo, że w Górach Trzebiatowskich w 1881 r. było 12 domów i 79 mieszkańców. Należało do nich 241 mórg ziemi włościańskiej i 11 dworskiej. W 1921 r. wieś liczyła 14 zabudowań mieszkalnych i zameldowanych tam 180 ludzi.
Nazwa tej miejscowości po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1881 roku i wówczas brzmiała ona Góry?trzebiatowskie. W 1921 roku ewoluuje do Góry?Trzebiatów, by z czasem osiągnąć obowiązującą do dziś formę Góry Trzebiatowskie.
Nietrudno dostrzec, że nazwa tej wsi pochodzi z połączenia wyrazów "góry" i "Trzebiatów". Pierwszy człon, oznaczający znaczną wyniosłość ziemi lub wzniesienie terenu, miał za zadanie odróżnić nowo powstałą wieś od miejscowości Trzebiatów. W słowniku etymologicznym języka polskiego znajduje się także informacja, że nazwa "góry" może oznaczać również stertę czegoś, część położoną wyżej niż inne, a w niektórych regionach także kopalnię lub poddasze. Wyraz ten ma swój początek w praindoeuropejszczyźnie i pochodzi od słowa guer, oznaczającego górę lub las.
Drugi element tej nazwy ma swoje korzenie w 1397 roku, wówczas już bowiem istniała wieś Trzebiatów, brzmiąca wtedy Trzebatowo. Językoznawcy podają trzy hipotezy dotyczące pochodzenia tej słowiańskiej nazwy. Pierwsza odnosi się do słowa trzebić, co miałoby związek z wycinką w średniowieczu okolicznych gęstych lasów. Druga hipoteza wskazuje na to, że mogła być zaczerpnięta od wyrazu trebiti, które oznaczało ofiarować lub od słowa trebiste, odnoszącego się do ołtarza. Możliwa jest zatem opcja, że na tych terenach składano jakieś ofiary. Trzecia opcja wiąże się z imionami: Trzebiesław, Trzebiemir, Trzebiata lub Trzebiemysł. Może zatem posiadacz któregoś z tych pseudonimów lub imion był założycielem Trzebiatowa.
Reasumując, językoznawcy nie są do końca pewni skąd pochodzi nazwa tej miejscowości. Faktem jest, że wieś, powstając w XIX wieku, stała się częścią istniejącego już w XIV wieku Trzebiatowa. Z racji tego, że zarówno źródło słowa góra nawiązuje także do wyrazu las, a jedną z hipotez pochodzenia nazwy Trzebiatów jest odnoszenie się do wyrazu trzebić, bardzo prawdopodobne jest to, że Góry Trzebiatowskie to nic innego, jak po prostu wykarczowane lasy.
Obecnie wieś położona jest w gminie Mniszków. Leży w Sulejowskim Parku Krajobrazowym w odległości 3 km od Zalewu Sulejowskiego. To miejscowość o charakterze rolniczym, leśnym i turystycznym. W latach 1975?1998 Góry Trzebiatowskie administracyjnie należały do województwa piotrkowskiego.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (868) z dnia 28 Lutego 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »