tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LXIV

 
Zakościele leży w gminie Drzewica. Skąd pochodzi nazwa tej miejscowości i jakie istotne dla zainteresowanych informacje na temat tej miejscowości są z nią związane? O tym w kolejnym materiale z cyklu

Zakościele oddalone jest od Opoczna o 20,5 km. W publikacji Jana Piotra Dekowskiego "Opoczno i okolice" znajduje się informacja, że pierwotnie ta wieś stanowiła przedmieście Drzewicy. Po oczynszowaniu około 1829 roku, miejscowość została przeniesiona nieco dalej poza miasto. Dziś od Drzewicy tę wioskę dzieli około 2 km.
Nazwa Zakościele została zakwalifikowana przez onomastyków do typu kulturalnych, określanych też jako kulturowe. Wskazują one na dzieła rąk ludzkich, urządzenia, instytucje, wytwory kultury społecznej i duchowej. Niektóre z miejscowości wskazują na formy i metody osadnicze, dobrym przykładem jest właśnie Zakościele, wskazujące na położenie wioski za kościołem.
Z danych demograficznych wynika, że w 1827 roku było tu 18 domów i 127 mieszkańców. W tym czasie znajdował się tu młyn z olejarnią i tartak o jednej pile. Było tu wówczas ośmiu gospodarzy, którzy obrabiali pańszczyznę trzy razy w tygodniu. W 1866 roku dobra te zostały uwłaszczone, a Zakościele otrzymało wtedy 344 morgi ziemi.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (863) z dnia 24 Stycznia 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »