tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CXIII

 
Jasion to miejscowość w gminie Żarnów, oddalona od Opoczna o 26 km

Zdaniem językoznawcy Kazimierza Rymuta, jest to nazwa zaliczana do topograficznych, tworzonych od wyrazów określającego szatę roślinną. W skład tej grupy, na terenie powiatu opoczyńskiego, wchodzi siedemdziesiąt nazw. Pierwsza wzmianka na temat Jasiona pochodzi z 1827 roku i wówczas notowano ją jako Jasion lub Jasin. Obowiązująca do dziś forma Jasion ukształtowała się ostatecznie w 1882 roku.
Ta konkretna nazwa, zgodnie z teorią naukowca Stanisława Rosponda, pochodzi od wyrazu jesion (drzewo z rodziny oliwkowatych), który dawniej występował też w formach jasień i jasion. Było to niegdyś bardzo użytkowe drzewo, toteż charakterystyczny jego zasięg w Polsce, zrekonstruowany został na podstawie licznych nazw miejscowych, np. Jasienie, Jasieniec, Jasienna, Jasiennik, Jasień, Jasionka, Jesionowo czy właśnie Jasion (łącznie w Polsce jest ich około 150. Niemal wszystkie miejscowości, których nazwy uformowano od wyrazów jasion lub jesion, zakładano w sąsiedztwie lasów mieszanych.
Z "Instrukcji gospodarczych dla dóbr magnackich i szlacheckich z XVII?XIX wieku" autorstwa Bohdana Baranowskiego wiemy, że właścicielami dóbr Machory, na terenach których leży dzisiejszy Jasion, byli do 1802 roku Dołęgowie. Następnie tereny te stały się posiadłością Dembińskich. W 1862 roku Machory stały się własnością Antoniego Laskiego i Ludwiki z Laskich. Bohdan Baranowski podaje, że wtedy właśnie powstały nowe kolonie w obrębie folwarku Machory. Były to: Jasin (dzisiejszy Jasion), Antoniów, Maliny, Dąbrowa, Cegielnia oraz Podlesie.
W "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1882 roku, wydanego pod redakcją Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego znajduje się informacja, że Jasion był wsią włościańską, położną w gminie Machory, z parafią w Żarnowie. W 1827 roku było tam 21 domów i 153 mieszkańców, zaś dane statystyczne z 1882 roku wskazują na zaledwie 7 zabudowań mieszkalnych i 49 zameldowanych w nich osób. Wtedy miejscowość położona była na 263 morgach ziemi. Ostatnim prywatnym właścicielem tych ziem był Ludwik Bayer.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (916) z dnia 6 Lutego 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »