tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Usługi Parkieciarskie Mateusz Pręcikowski ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CXI

 
Grębenice są oddalone od Opoczna o ponad 24 km. Skąd pochodzi nazwa tej miejscowości i jakie wydarzenia są z nią związane?


Pierwsza wzmianka na temat nazwy tej wsi pochodzi z 1577 roku i wówczas brzmiała ona: Grambinycze, a następnie Grambanicze i Grebienicze. Z czasem w zapiskach ta miejscowość notowana była również jako Grębinice i Grębienice, by w końcu stać się Grębenicami.
Nazwa wsi, według językoznawczyni Marii Kamińskiej, pochodzi od osoby o imieniu lub pseudonimie Grębina lub od przymiotnika gręby, oznaczającego ? mający zmarszczki. Zdaniem onomastyka Stanisława Rosponda jest to nazwa topograficzna, a nie dzierżawcza ani patronimiczna, jak sugerowała Maria Kamińska. Naukowiec swoją opinię w "Słowniku etymologicznym miast i gmin PRL" motywował tym, że wyraz grąb i jego różne pochodne warianty oznaczał dawniej nierówne, czasem lekko pofałdowane, zalesione i przede wszystkim podmokłe tereny. Staropolskie słowo grzęba odnosiło się do wyspy, wzniesienia terenu, podobnie brzmiąca grzępa oznaczała drobne kamienie na podmokłej ziemi lub w wodzie, zaś gwarowa gręba to nic innego, jak niewielka wyniosłość terenu. Stanisław Rospond twierdził zatem, że początków nazwy tej wsi należy szukać wśród tych trzech wymienionych wyżej terminów, pochodzących od wyrazu grąb.
Na temat historii Grębenic rozwodził się w swej publikacji pt. "Opoczno i okolice" Jan Piotr Dekowski. W końcu XVIII wieku wieś stanowiła własność kasztelana łukowskiego Jacka Jezierskiego, który założył tu wytwórnię fajansów, produkującą m.in. naczynia stołowe.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (914) z dnia 23 Stycznia 2015r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »