tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CIX

 
Kamieniec to wieś w gminie Żarnów, oddalona od Opoczna o 26 km. Skąd pochodzi jej nazwa i jakie wydarzenia mają z nią związek?

Jest to typowy przykład nazwy zaliczanej do grupy topograficznych. Według Kazimierza Rymuta, nazwa "Kamieniec" pochodzi od identycznie brzmiącego wyrazu oznaczającego kamienie na brzegach potoku. Tego samego zdania jest w swoich publikacjach onomastycznych Stanisław Rospond.
Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy uznał natomiast, że tego typu polskie nazwy miejscowe mają swoje źródło w wyrazie "kamień", zatem odnoszą się do skalistego posadowienia miejscowości. Pierwsza udokumentowana wzmianka na temat tej wioski pochodzi dopiero z 1933 roku i już wówczas nazwa tej miejscowości brzmiała identycznie, jak obecnie.
Z Kamieńcem związana jest tragiczna historia pacyfikacji wsi. 9 maja 1944 roku hitlerowcy wysłali tu oddziały pacyfikacyjne. Aresztowano wówczas bardzo dużo osób i wywieziono je do więzień gestapo. Z materiałów historycznych wynika, że Kamieniec został wyjątkowo okrutnie potraktowany przez hitlerowskich oprawców.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (917) z dnia 13 Lutego 2015r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »