tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CIX

 
Dąbie to miejscowość leżąca w gminie Żarnów. Od Opoczna dzieli ją ponad 29 km. Skąd pochodzi nazwa tej wioski i jak się ona kształtowała na przestrzeni lat?


Nazwa Dąbie znana jest od XII wieku. W 1174 roku brzmiała ona Dam, w 1187 roku miała postać Dambe, w materiałach onomastycznych z 1220 roku figuruje jako Dabbe lub Dambbe, a z 1242 roku jako Dambne. W 1520 roku wszystkie miejscowości o tej nazwie notowano jako Dambye, a w zapiskach z 1573 roku widnieje forma Dambie.
Z czasem ukształtowała się obowiązująca do dziś postać Dąbie. Nie dotarliśmy jednak do dokumentów, w których ściśle byłoby zaznaczone, że którakolwiek w podanych powyżej form, odnosiłaby się konkretnie do miejscowości położonej w gminie Żarnów.
Nazwa Dąbie jest bardzo popularna w całej Polsce. Dotychczas nazwano tak miasto w województwie wielkopolskim oraz 22 wsie w województwach: dolnośląskim, kujawsko?pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko?mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Poza tym nazwę tę noszą także trzy polskie jeziora, dwie gminy, dwie części miast i dwa osiedla. Nie bark również miejscowości, których pierwszy człon Dąbie został wzbogacony o drugi, np. Kujawskie, Poduchowne, Zawodzie czy Wielkie.
Według Stanisława Rosponda, autora "Słownika etymologicznego miast i gmin PRL", niegdyś bardzo wiele nazw miejscowych i terenowych, gdzie rosły lub jeszcze rosną dęby, określano po prostu Dąbie. Jest to typ modelu nazewniczego na ?ije, podobnie jak np. Brzezie. Na podstawie źródłosłowu dąb w nazwach miejscowych można zorientować się w zasięgu flory leśnej. Niewątpliwie pierwotne zalesienie Polski było o 50% większe niż dziś. Dawniej istniał staropolski wyraz dąbie, który oznaczał po prostu "teren z dębami" (według Stanisława Rosponda) lub "las dębowy" (zdaniem językoznawcy Kazimierza Rymuta).
Nazwa Dąbie należy zatem do najliczniejszej grupy nazw miejscowych z terenu powiatu opoczyńskiego, które tworzone były od wyrazów określających szatę roślinną. Z typowych przykładów warto przytoczyć: Bukowiec Opoczyński, Buczek (buk), Drzewica (drzewo), Topolice (topola), Dąbrowa, Dęba (dąb), Olszowiec (olcha), Brzustówek (brzost ? gatunek wiązu) czy Świerczyna (świerk).


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (912) z dnia 9 Stycznia 2015r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »