tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Tłumy na targach

 
W czwartek, 18 kwietnia odbyły się już po raz drugi, opoczyńskie targi pracy, zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy

Dzięki targom nie tylko bezrobotni, mają okazję zapoznać się ofertami pracy, a także realiami rynku pracy. Starosta, Marek Ksyta powiedział, że targi pracy są bardzo potrzebne. Wyraził nadzieję, że staną się wydarzeniem cyklicznym, tym bardziej, że problem bezrobocia coraz mocniej dotyka mieszkańców powiatu. Zwrócił uwagę, na ofertę szkolnictwa odpowiednią do potrzeb rynku pracy. Podkreślił, że w tym roku PUP posiada znacznie wyższe, niż dotychczas środki finansowe na walkę z bezrobociem. 10 mln zł zostanie wykorzystane m.in. na staże, prace interwencyjne, publiczne, doposażenie stanowiska pracy, a także rozpoczęcie działalności gospodarczej. Starosta korzystając z okazji podziękował wszystkim podmiotom prezentującym swoje oferty na targach.
Na koniec pierwszego kwartału w opoczyńskim PUP zarejestrowanych było 6.016 bezrobotnych, z czego 2.713 w gminie Opoczno, nic więc dziwnego, że targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Odwiedzili je nie tylko zarejestrowani w pośredniaku, ale także młodzi ludzie zainteresowani wyborem zawodu. Swoje propozycje zatrudnieniowe i edukacyjne przedstawiało blisko pięćdziesięciu wystawców, nie tylko z terenu powiatu opoczyńskiego i województwa łódzkiego.
Wśród potencjalnych pracodawców znaleźli się przedstawiciele firm produkcyjnych, przewozów regionalnych, zakładu mięsnego, agencji pracy, supermarketów spożywczych i budowlanych, restauracji, studia urody, banków, wojska, policji. Na targach gościli także przedstawiciele WUP, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej i Regionalny Ośrodek EFS w Piotrkowie Trybunalskim, Młodzieżowe Centrum Kariery i Punkt Pośrednictwa Pracy Ochotniczych Hufców Pracy oraz Powiatowe Urzędy Pracy m.in. z Radomska, i Końskich. Nie zabrakło też uczelni, szkół i instytucji szkoleniowych. W tym roku w targach uczestniczyły także instytucje związane z obsługą osób niepełnosprawnych.
Były firmy oferujące pracę: jedna z nih oferowała pracę m.in. dla menedżera produktu, specjalisty ds. kadr i płac, kierownika salonu, elektryka, automatyka, a także oferty stażowe. Zainteresowani mogli składać swoje CV. Inna z kolei oferowała pracę w charakterze sprzedawcy w jednym z marketów. Jednak były także stoiska, na których nie było ani jednej oferty pracy. Sami przedstawiciele firm mówili, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo trudna. Jeśli w ogóle pojawiają się jakieś oferty pracy to zwykle na jedno miejsce jest bardzo wielu chętnych. Nic więc dziwnego, że były równiż agencje pracy, oferowujące także wyjazdy do pracy za granicę, głównie w rolnictwie przy tulipanach, truskawkach, ale także jako rzeźnicy bądź w firmach budowlanych. Z kolei na stoisku WKU z Tomaszowa Maz. młodzież mogła dowiedzieć się o ewentualnej ścieżce kariery w charakterze żółnierza zawodowego. Poprzez wstąpienie do służby przygotowawczej i ukończenie jej z pozytywnym egzaminem, podpisaniem kontraktu w NSR oraz odbyciem ćwiczeń rotacyjnych, można ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Jest to atrakcyjna forma pracy nie tylko dla mężczyzn, ale także dla kobiet. również chcący pracować w policji, także jako pracownicy cywilni, mogły uzyskać niezbędne informacje. Na niektórych stanowiskach pojawiały się oferty tylko dla mężczyzn, np. praca rzemieślnika po kierunku mechanicznym bądź elektrycznym. Na stoisku jednego z opoczyńskich zakładów produkcyjnych, oferowano stanowiska pracy dla kobiet, a dla mężczyzn stanowiska w sektorze utrzymania ruchu. W firmie mile widziani są automatycy, elektromechanicy, mechanicy, a także kierowcy wózków widłowych na magazynie.
Jestem drugi raz na targach ? mówi jedna z odwiedzających stoiska. ? Poszukuję pracy już od kilku lat. Mam cichą nadzieję, że kiedy zostawię swoje CV, to ktoś z tych pracodawców zadzwoni do mnie i mnie po prostu zatrudni ? dodaje. W ubiegłym roku też byłam na targach, ale jakoś nikt nie zadzwonił. Inni nasi rozmówcy zastanawiali się, czy faktycznie składane przez nich dokumenty aplikacyjne, przyniosą jakieś efekty? Niektórzy zastanawiali się, czy takie targi pracy, to nie jest tylko możliwość reklamy ze strony pracodawców?
Targi niewątpliwie można udać za udane. Przyciągnęły tłumy odwiedzających i osób faktycznie poszukujących pracy. Jedynym minusem było fatalne nagłośnienie.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (824) z dnia 26 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »