tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Sławno mówi jednym głosem

 
Obrady XXIV sesji Rady Gminy Sławno odbyły się w czwartek, 30 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Podczas spotkania dyrektorzy kilku szkół odebrali z rąk wójta akty powierzenia stanowiska na kolejna kadencję, a dwoje nauczycieli zaświadczenie o awansie zawodowym

Obrady otworzył i poprowadził przewodniczący rady, Arkadiusz Knap. Po stwierdzeniu kworum radni przyjęli nieco zmieniony porządek obrad oraz protokół z poprzedniej sesji. Następnie wójt Tadeusz Wojciechowski, przy pomocy prezentacji multumedialnej, omówił realizowane na terenie gminy inwestycje (m.in. budowę świetlic wiejskich w Bratkowie, Tomaszówku i w Prymusowej Woli, budowę sali gimnastycznej przy szkole w Celestynowie, remont boiska w Zachorzowie, budowę ogródków dydaktycznych przy szkołach, wyposażenie pracowni szkolnych, modernizację ul. Leśnej w Sławnie i remont budynków osiedla Grudzeń Las), podając ich koszty oraz poziom dofinansowania ze środków zewnętrznych. Zapoznał również radnych ze stanem przygotowania szkół gminnych do rozpoczęcia roku szkolnego, oceniając je jako bardzo dobre. Jak mówił w wielu szkołach remonty w ogóle nie były potrzebne, w innych ich zakres był naprawdę niewielki. Jedynie w szkole w Celestynowie prace nie zakończą się wraz z upływem wakacji i w niektórych salach będą trwały jeszcze we wrześniu.
Na tym temat oświaty się nie zakończył, bowiem obecnym na sesji dyrektorom kilku placówek wójt oficjalnie wręczył akty powierzenia stanowiska na kolejną kadencję. Odebrali je: Urszula Zawada z PSP w Kamieniu, Doroteusz Bugaj z PSP w Zachorzowie, Elżbieta Białecka z Publicznego Gimnazjum w Szadkowicach oraz Jolanta Andrzejewska z ZSS w Prymusowej Woli. Wójt pozytywnie ocenił ich dotychczasową pracę, dlatego nie ogłaszał konkursu na te stanowiska, a powierzył je dotychczasowym dyrektorom na kolejną kadencję.
Inaczej było w przypadku Szkoły Podstawowej w Sławnie, gdzie z upływem sierpnia zakończyła się kadencja Wiesławy Lenarcik. Na to stanowisko ogłoszono konkurs, a że nikt się nie zgłosił, wójt powierzył stanowisko dyrektora na 10 miesięcy (do końca roku szkolnego) nauczycielce tej placówki, Marzennie Skowrońskiej. Ona również odebrała akt powierzenia w trakcie sesji. Stosowną uchwałą radni zdecydowali jednocześnie o zwolnieniu jej z obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych. Nowa dyrektorka ma zająć się wyłącznie zarządzaniem placówką.
Kontynuacją tej części obrad było nadanie dwojgu nauczycielom stopnia awansu nauczycielskiego. Awanse na stopień nauczyciela mianowanego odebrali z rąk wójta Milena Jałosińska, nauczycielka języka angielskiego w PSP w ZSS w Prymusowej Woli oraz Łukasz Błotnicki, nauczyciel wychowania fizycznego w PSP w Celestynowie. W obecności wójta i radnych złożyli oni uroczyste ślubowanie.
Dalsza część obrad miała już typowo roboczy charakter. Radni przystąpili do uchwalenia bloku uchwał. A że wszystkie z przedłożonych projektów omawiano wcześniej na posiedzeniach komisji stałych Rady, w trakcie sesji nie było żadnych pytań ani dyskusji na ich temat. Co więcej, wszystkie uchwały Rada przyjęła jednogłośnie. Dotyczyły one zmian w budżecie gminy (m.in. zwiększenie dochodów o około 400 tys. zł ? jest to dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę sali gimnastycznej w Celestynowie), przekazania GOPS?owi zadań gminy wynikających z ustawy z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (prace z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo?wychowawczej, zapewnienie rodzinie wsparcia i pomocy), przyjęcia gminnego programu wspierania rodziny na lata 2012?2014 (który określa zasady wspierania rodzin dysfunkcyjnych w ramach wspomnianej ustawy), nabycia w drodze darowizny nieruchomości położonej w Prymusowej Woli (działkę o powierzchni 0,24 ha przekazał gminie mieszkaniec Prymusowej Woli), regulaminu udzielania pomocy o charakterze socjalnym uczniom szkół gminnych, zaliczenia drogi lokalnej w Józefowie i w Kozeninie oraz dwóch dróg w Prymusowej Woli do kategorii dróg gminnych (aby gmina mogła finansować ich utrzymanie, czy pozyskiwać na ten cel środki zewnętrzne) oraz wymagań, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie wywozu ścieków, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami i utylizacji zwłok zwierzęcych (to gmina będzie podpisywać z firmami umowy na świadczenie tych usług).
W ramach interpelacji, wniosków i zapytań radnych głos zabrała radna Danuta Bogusławska, która wnioskowała o nagrywanie przebiegu sesji, twierdząc, że protokół z sesji nie odzwierciedla szczegółowo wszystkich dyskusji (w odpowiedzi usłyszała od przewodniczącego rady, że jeśli rada tak zdecyduje, obrady będą nagrywane). Radna w swoim wystąpieniu stanęła w obronie Wiesławy Lenarcik, która z chwilą upływu kadencji przestała pełnić obowiązki dyrektora SP w Sławnie. Wójt wyjaśniał, że dotychczasowa dyrektorka jest świetnym nauczycielem, ale nie posiada predyspozycji kierowniczych, a jego zdaniem placówkę stać na więcej.
W sprawach różnych z kolei wójt zobowiązał radnych do określenia stanowiska (w formie pytania do radnych powiatowych) w sprawie pominięcia gminy Sławno w prezentacji obiektów sakralnych powiatu w folderze wydanym z okazji ustanowienia św. Bartłomieja patronem powiatu. Z kolei wiceprzewodniczący rady, Zdzisław Zdulski zwrócił uwagę na konieczność remontu drogi powiatowej na odcinku od Grudzenia Lasu do granicy gminy Sławno. Na tym obrady zakończono.



Dyrektorzy odebrali akty powierzenia stanowisk



Milena Jarosińska i Łukasz Błotnicki odebrali zaświadczenia o awansie na stopień nauczyciela mianowanego


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (791) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »